Tomáš Klus: Jestli je Babiš zloděj, jde stranou. Víte, co je ve hře?

Tomáš Klus (Pavel Hofman)

Tomáš Klus | FOTO: Pavel Hofman

Akrobatický skok, i tak mluví o aktuálním názorovém veletoči státního zástupce umělec Tomáš Klus. Podle posledních zpráv měl totiž Jaroslav Šaroch navrhnout zastavení trestního stíhání nejenom samotného premiéra, ale i jeho rodinných příslušníků, kteří také figurují v kauze Čapí hnízdo. I když by se tak mohlo zdát, že byl případ jasnou ukázkou neoprávněného čerpání unijních dotací, všechno je rázem jinak. V závislosti na poslední vývoj se rozpovídal zpěvák pro FORUM 24 mimo jiné i o tom, co všechno je dnes ve hře pro Českou republiku.

,,Nesmíme propadat letargii, ale spíše velmi dobře volit slova, protože teď je to velmi vysoká hra. Chobotnice má svoje chapadla zapletený až podivně vysoko… Když to tvrdí někdo z pozice tak vysoké autority, jako je státní žalobce, může to probouzet pochyby i v lidech, kteří si byli jistí tím, co si myslí o Andreji Babišovi a kauze Čapí hnízdo,“ říká Klus.

Minulé léto se stal zpěvák i první vlaštovkou, která se rozhodla definitivně bojkotovat účast na jakýkoliv akcích spolufinancovaných firmami spadajícími do holdingu Agrofert s tím, že zároveň nebude ani vystupovat v médiích, které se v současnosti nacházejí ve stejném svěřeneckém fondu předsedy vlády.

Nečekaný obrat přirovnává Klus ke snu, kdy člověk sám sebe pokouší neustále přesvědčovat, jestli se mu to přece jenom celé nezdá. Nezdá. ,,Jestli je Andrej Babiš zloděj nebo není, jde teď úplně stranou. Otázkou je, zda je u nás možné manipulovat takhle vysoce postavené státní úředníky, protože se mi ten obrat zdá až překvapivě turbulentní vzhledem k tomu, jak se ta kauza celou dobu vyvíjela, dosavadním indíciím a taky rychlostí samotného obratu,“ myslí si zpěvák a dodává: ,,Hraje se o pravdu… A s tím samozřejmě úzce souvisí právo i právní stát. Tohle všechno je dnes ve hře.“

FB Milion chvilek pro demokracii

Tomáš Klus na Letné

 

Tomáš Klus byl také jedním z těch, kdo vystoupili na červnové demonstraci na Letné, která akcelerovala události jarních měsíců za nezávislost justice pod taktovkou spolku Milionu chvilek pro demokracii. Zde zároveň přiznává, že ani on sám se nechce uchylovat  k rychlým radikálním akcím: ,,Teď je hlavní si o tom zjistit co nejvíce. Navíc Babišem a Zemanem volená taktika matení… Kauzu zahalíme kauzou, senzaci překryjeme další senzací, to je vlastně strašně chytrý. Lidi se o to postupně přestanou zajímat a je z toho jen takové mlžné klubko. Přitom je dnes mimořádně důležité začít se orientovat. Než vyjdeme do ulic, měli bychom si ty věci opravdu načíst a vědět, proč tam jsme, protože v tom zmatení jsme velmi snadno obětí, kdy vás mohou nachytat na švestkách.“

Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš se 29. července odpoledne oženil se svou dlouholetou partnerkou Monikou. Svatbě pod širým nebem na Čapím hnízdě v Olbramovicích na Benešovsku přihlíželo na 200 hostů.  ()

Česká společnost se tak první zářijové pondělí obalila do oparu nepříjemného zjištění o fungování české justice. Čtyři roky trvající kauza se sice zřejmě blíží do svého brzkého finále, ale právní stát se otřásá v základech. Nejenom nebezpečný precedent, ale možné přepsání politického hřiště, co je a není možné, bude přitom přímým dopadem budoucího vývoje kauzy, pokud vedení Městského státního zastupitelství v Praze potvrdí Šarochovo rozhodnutí. ,,Rozhodně jsem pro, aby diskuze neustále vřela, ale na druhou stranu teď není čas na emotivní jednání jednotlivců, naopak bychom se měli spíše sejít a dát hlavy dohromady. Víc hlav víc ví,“ uzavírá Klus.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]