Tomáš Martínek: Proč vláda odmítá zpřístupnit data o COVID-19 vědcům?

Ilustrační foto  (Pixabay/Engin_Akyurt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Engin_Akyurt

Piráti, odborníci a především vědci žádají již několik týdnů vládu, aby zveřejnila podrobné údaje o koronavirové nákaze v Česku. Kdyby vláda data zpřístupnila alespoň vědcům a odborníkům z oborů epidemiologie a statistiky, mohlo by to výrazně pomoci s modelováním pro kvalifikované rozhodování politiků. Analýza dat je základem pro komplexní rozhodování o uvolňování či zavádění opatření, jak to uvádíme i ve zveřejněném koronavirovém plánu nazvaném Budoucnost řešíme teď.

Ekonom z institutu CERGE-EI při Akademii věd Daniel Münich byl náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou koncem dubna vykázán z jednání resortního týmu právě kvůli otázkám na data ke COVID-19. Daniel Münich dodává, že absence podrobných analýz dosavadního vývoje a nedostupnost anonymizovaných dat pro výzkumy o více než 300 tisících realizovaných PCR testech znemožňuje odpovědět na mnoho otázek.

Pokud by vláda zpřístupnila více než současná primitivní data, mohli bychom vědět, jak se nákaza vyvíjí u jednotlivých profesí (učitelů, prodavačů, zdravotníků, sociálních pracovníků), demografických skupin, jak se nákaza šířila ve školách či v různých lokalitách, jaký byl dopad restriktivních opatření včetně zpoždění účinku, jak se nákaza šířila lokálně, v menších a větších obcích, jak efektivní bylo testování i další pro rozhodování podstatné informace. V zahraničí jde o zcela běžnou praxi. Anonymizovaná data poskytuje zejména odborníkům většina okolních zemí včetně sousedního Slovenska. Český Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejňuje pouze své závěry, z čeho přesně vycházejí, není jasné. Veřejnost tak nemá možnost posoudit vhodnost opatření a odborníci si nemohou modelovat vlastní scénáře budoucího vývoje, které by pomohly mnoha institucím i společnostem.

Jako Piráti jsme o zpřístupnění dat odborné veřejnosti požádali v úterý Poslaneckou sněmovnu, poslanci ANO, ČSSD, část KSČM a KDU-ČSL ovšem tento návrh nepodpořili. Protože jsou data potřebná, požádali jsme o jejich poskytnutí přímo ministerstvo zdravotnictví. Data jsou nyní potřebná ve všech směrech, mohou pomoci v boji s koronavirem i s jinými velkými hrozbami současnosti, mezi které patří i sucho spojené s klimatickou změnou.

Autor je poslanec za Piráty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]