Tomáš Martínek: Státní podpora nemá končit v daňových rájích

Poslanec Tomáš Martínek (Piráti)  (flickr.com)

Poslanec Tomáš Martínek (Piráti) | FOTO: flickr.com

Vláda v souvislosti se zmírněním negativních dopadů způsobených virem SARS-CoV-2 předložila Poslanecké sněmovně návrh zákona o poskytnutí státní záruky na zajištění dluhů Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), který byl projednáván ve stavu legislativní nouze. Program COVID III navazuje na předchozí programy COVID I, COVID II či COVID Praha a cílí na firmy do 500 zaměstnanců. V programu má stát ručit garancí 150 miliard korun až do výše 90 % provozního úvěru.

S podporou zasažených podnikatelů samozřejmě souhlasím, je však třeba ručení státu za úvěry poskytovat pouze firmám, které v České republice platí daně a neodvádějí zisky či dividendy do tzv. daňových rájů. Jak upozorňuje Transparency International a Piráti, ministerstvo zdravotnictví nakupovalo ochranné pomůcky i u společností s nejasnou majetkovou strukturou či s napojením na daňové ráje. Proto je namístě chránit prostředky daňových poplatníků a poskytovat státní podporu především českým společnostem. Překvapilo mne, že poslanci hnutí ANO, KSČM a ČSSD nepodpořili pozměňovací návrh proti státní pomoci společnostem z daňových rájů.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Naštěstí těsně prošel alespoň pirátský pozměňovací návrh na transparentnost nakládání se státními garancemi. Banky tak budou zveřejňovat základní údaje o příjemcích úvěrů se státní zárukou včetně skutečných vlastníků. To navíc omezí možnosti machinací se státními zárukami. Společnosti, které z nějakého důvodu nechtějí zveřejnit údaje o vlastníkovi a úvěru, mohou stále získat prostředky od komerčních bank, ale bez státní záruky a pravděpodobně s vyšším rizikovým úrokem. I když bude v programu COVID III k dispozici necelých 500 miliard korun, předpokládá se velký zájem ze strany podnikatelů ihned při jeho otevření po notifikaci Evropskou komisí.

Při projednávání jsme společně se zpravodajem také předložili a prosadili pozměňovací návrh, který upřesňuje rozsah státní záruky pouze na jistinu dluhu. Tím jsme odstranili riziko, že by stát platil komerční bance více, než by půjčila společnosti neschopné splácet.

Moje doprovodné usnesení vyzývá vládu, aby zajistila, že ČMZRB bude poskytovat záruky za úvěry pouze u žadatelů o úvěr, kteří v České republice řádně platí daně, nezneužívají daňových rájů, po dobu trvání státní záruky na úvěr nevykupují zpětně vlastní akcie a nevyplácejí vlastníkům dividendy ani nadměrné odměny vedení společnosti. Nejedná se ovšem o závazný pozměňovací návrh, který poslanci ANO, KSČM a ČSSD zamítli.

Proto lze pouze doufat, že mé doporučení alespoň částečně zohlední Národní rozvojová banka v rámcových smlouvách s jednotlivými komerčními bankami. Státní podpora tak snad pomůže primárně českým společnostem, které jsou zasaženy opatřeními ke koronavirové nákaze COVID-19, a neskončí v daňových rájích.

Autor je poslanec za Piráty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]