Tomáš Martínek: Zneužívá hnutí ANO veřejné prostředky na vlastní propagaci?

Premiér Andrej Babiš a staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | FOTO: ČTK

Vládní hnutí ANO rozděluje mnoho prostředků daňových poplatníků rozhodováním o výdajích jednotlivých ministerstev, vlády i jiných podřízených entit. Začalo to velmi pozvolna. Již roky zpátky začalo ministerstvo financí platit reklamu na hlavní volební bod hnutí ANO – zaváděnou elektronickou evidenci tržeb. Tu odůvodňovala i v televizních spotech, které běžely jako daňovými poplatníky placené reklamy také v komerčních televizích, tím, že přinese mnoho miliard, které půjdou na důchody a jiné prospěšné účely. To se i podle propočtů některých odborníků ovšem nikdy nestalo. 

Zástupci hnutí ANO postupně ve své propagaci za veřejné prostředky přitvrzují. Proč by ANO propagovalo pouze programový bod, když může propagovat své volební heslo? Znáte Lepší Česko? Co kdyby se daná slova rovnou dostala do státem placené reklamní kampaně? Stalo se, již delší dobu tak běží kampaň placená ministerstvem pro místní rozvoj „100 tisíc projektů pro lepší Česko“.

Proč by se nepokračovalo i propagací „našich lidí“ z hnutí ANO za veřejné prostředky? Nouzový stav nabízí nové příležitosti, které si nenechalo ujít pro změnu ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím ANO. Nejdříve ministerstvo rozeslalo do všech schránek v České republice leták s informacemi ohledně koronavirové nákazy, který navíc obsahoval i vlastní propagaci ministra z hnutí ANO. Když už to ministerstvo dělá, mělo by rozesílat leták bez chybných informací. Na letáku totiž byla jako poradní číslo uvedena tísňová linka 112, kterou poté volající přetěžovali a lidé potřebující akutní pomoc mohli mít problém se dovolat. Jsem rád, že se mi informaci, aby lidé pro radu nevolali na tísňovou linku, ale na linku 1212, kterou pomohli zřídit i dobrovolníci včetně Pirátů z týmu Covid19CZ, podařilo rozšířit sociálními sítěmi. 

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ministerstvo zdravotnictví dále vytvořilo v rámci kampaně Spolu proti koronaviru pět reklamních spotů. Čtyři z nich, kde většinu času radí odborníci, mají jistě svůj přínos. V jednom z nich ovšem déle než polovinu klipu místo odborníků vystupuje ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch se svojí politickou děkovnou řečí zdravotníkům za jejich práci. Zrovna toto video běželo v neděli 5. dubna i 12. dubna v hlavním vysílacím čase kolem dvacáté hodiny na TV NOVA i v České televizi. Ostatní reklamní spoty s užitečnými informacemi bez PR děkovačky Adama Vojtěcha běžely především na České televizi, která videa vysílá ve veřejném zájmu.

Kromě toho, že si ministr za peníze daňových poplatníků nechal vytvořit PR video, tak celá děkovná řeč mohla být zdravotníky chápána jako pokrytecká. Vždyť to byl právě Adam Vojtěch, kdo na lednové schůzi Poslanecké sněmovny tvrdil, že je dostatek ochranných pomůcek, a opozici, která chtěla připravenost státu na epidemii řešit, zamítl společně s poslanci z ANO, ČSSD a KSČM navržený bod jednání.

Tento postupný trend zneužívání peněz daňových poplatníků hnutím ANO k vlastní propagaci, navíc v době nastávajících ekonomických problémů, je něco, co by nemělo být společnosti jedno. Neměli bychom dopustit to, co se povedlo s médii udělat Viktoru Orbánovi v Maďarsku.

Autor je poslanec za Piráty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]