Tomáš Petříček: Držel jsem prozápadní politiku, odcházím s hlavou vztyčenou

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) (Ministerstvo zahraničních věcí ČR / MFA)

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) | FOTO: Ministerstvo zahraničních věcí ČR / MFA

Ministr zahraničí Tomáš Petříček na tiskové konferenci v pondělí před polednem potvrdil své odvolání. Zhodnotil své působení, které považuje za správné. Uvedl, že by se nejspíš brzo kvůli svým postojům dostal do dalších konfliktů.

Petříček sdělil, že se podle něj jedná o politické rozhodnutí. Další kroky ze strany premiéra a prezidenta očekává během dnešního dne.

FORUM 24 (archiv)

Řekl, že není tajemstvím, že jsem prezidentovi a Pražskému hradu dlouhodobě trnem v oku v poslední době, a to zejména z některých konkrétních důvodů, jako jsou Dukovany, kdy já jednoznačně říkám, že bezpečnost je na prvním místě, nebo otázka očkování, kdy opět říkám, že bezpečnost a zdraví  našich občanů je zásadní. Sdělil, že česká diplomacie zdůrazňuje územní celistvost Ukrajiny.

Uvedl, že by došlo zřejmě k dalším konfliktům ohledně ohrožení Ukrajiny a dalších témat.  Pozitivně ve svém působení vidí to, že se dařilo držet prozápadní orientaci naší země a vztahy s evropskými spojenci a Spojenými státy. V době koronaviru se zdařila repatriace občanů a pomoc jim v době pandemie. Říká, že odchází s hlavou vztyčenou“.

Za své kroky v posledních dvou a půl letech se nestydím. Vždy jsem prosazoval proevropskou, prozápadní orientaci České republiky a kontinuitu naší zahraniční politiky. V určitých tématech se podle něj  s prezidentem Zemanem dokonce i shodoval, třeba pokud jde o význam aliance NATO. Některé důležité věci, jako třeba covid pasy, musí dokončit jeho nástupce.

Na dotazy novinářů ohledně odvolání odpověděl: Pro mě je to politické rozhodnutí. Jak to souvisí s volebním sjezdem ČSSD a tím, že si udržel pozici předsedy, je podle něj dotaz na Jana Hamáčka a sociální demokracii. Nyní se Petříček chce do konce dubna věnovat rodině. Považuje se za sociálního demokrata a zváží různé nabídky pro své další angažmá, což ale neupřesnil. Chtěl by se vrátit i k některým dobrovolnickým aktivitám, které v minulosti dělal.

Další zprávy ukazují, že situace ještě není úplně jasná. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se necítí připraven opustit svůj resort a nahradit končícího šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD). V pondělí to napsal Novinkám. Jeho možný nástupce v čele resortu kultury, poslanec a náchodský starosta Jan Birke (ČSSD), potvrdil České televizi, že nabídku dostal a hodlá ji přijmout.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]