Tomáš Zdechovský: Česko může kvůli Babišovi přijít o hlasovací právo na Evropské radě

Tomáš Zdechovský (Flickr.com)

Tomáš Zdechovský | FOTO: Flickr.com

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) hovořil na zasedání Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP o zprávě z kontrolní mise do České republiky. Pro deník FORUM 24 řekl, že všichni kolegové, a to včetně některých, kteří patří do frakce Renew Europe (tedy do stejné jako hnutí ANO), jsou si vědomi, že problém střetu zájmů českého premiéra Babiše se musí efektivně vyřešit.

Jak hodnotíte čtvrteční jednání Výboru pro rozpočtovou kontrolu?

Mám velmi dobrý pocit. Ukázalo se, že Evropský parlament nebude nikomu tolerovat střet zájmů, a kromě jednoho poslance, a to z hnutí ANO pana premiéra Babiše, se všichni včetně poslanců frakce Renew Europe jednoznačně vyjádřili, že chtějí, aby audit byl dokončen co nejrychleji, aby nedocházelo ke střetu zájmů českého premiéra.

Jaký vliv bude mít zpráva Výboru pro rozpočtovou kontrolu na rezoluci, kterou bude schvalovat Evropský parlament?

Obrovský. Rezoluce by měla být na pořadu jednání v květnu nebo v červnu. Jednat se o ní bude. Už toto projednání má poměrně zásadní vliv. O závěry mise si požádaly veškeré orgány EU od Rady přes Evropskou komisi, OLAF i Evropský účetní dvůr. Ta rezoluce bude hlavně politický signál toho, že střet zájmů, jaký má český premiér, nebudeme tolerovat.

Myslíte si, že to může mít vliv i na auditní proces Evropské komise? Mohlo by ho to urychlit?

Urychlit určitě ne. Evropská komise ale dostává jasný signál, že celý proces budeme důkladně sledovat. 

Europoslankyně Lara Woltersová uvedla, že před kontrolní misí nevěděla, jak velký vliv má Andrej Babiš v českých médiích. Bude i tohle nově větším tématem než dřív?

Rozhodně. Téma střetu zájmů Andreje Babiše se dostalo do novin od Spojených států až po Austrálii. Myslím si, že český premiér se dostal do pozice, kdy je Česko vnímáno na úrovni banánové republiky. Většina státníků by v podobné situaci dávno odstoupila, nebo by ty firmy prodala. Andrej Babiš nás drží jako rukojmí a vydává svůj zájem za zájem České republiky.

V doporučeních výboru je i to, aby Babiš nezastupoval Česko na Evropské radě. Jak by se toto řešilo?

Nezastupoval by nás nikdo. Česká republika tak může přijít o své hlasovací právo, a to jen kvůli tomu, že Andrej Babiš odmítá prodat holding Agrofert.

Myslíte, že taková věc může projít?

Ano. Evropská rada si k věci nechala udělat právní stanovisko a je to reálná možnost.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli odsoudil urážky Andreje Babiše na adresu vaši, paní Hohlmeierové a pana Peksy. Jaký bude v této věci další postup?

Je možné, že to bude přidáno do rezoluce. Sassoliho dopis byl poslán na Evropskou radu a Evropskou komisi a je součástí přípravy Rady. Dostaly jej hlavy všech členských států. Andrej Babiš si uřízl obrovskou ostudu. Hovořil jsem s německými a rakouskými kolegy, kteří se mě vyptávali na to, co se v Praze v únoru dělo.

Ve vašem případě už se situace uklidnila?

Naštěstí ano, policie ale věc nadále šetří. Rozhodně to nenecháme být. Andrej Babiš ohrozil nejen mě, ale celou moji rodinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články