Tomáš Zdechovský: Nespravedlnosti bychom se měli postavit, ať se děje kdekoliv

youtube

Dennis Christiansen. | FOTO: youtube

Ruský soud poslal na šest let do vězení Dána Dennise Christiansena pouze za to, že byl členem Svědků Jehovových. Tato náboženská společnost je totiž v Rusku považována za extremistickou organizaci.

Nemohu si pomoci, ale poslat na takovou dobu člověka za mříže jenom kvůli náboženskému přesvědčení, mi připadá hrozné. Můžeme si o pohledu jehovistů na víru myslet cokoliv, ale pokud člověk jen doma praktikuje a nikomu neubližuje, nevidím důvod ho za to trestat. Na šest let za mříže se posílají násilníci a lupiči, nikoliv věřící. A to myslím můžu říct i bez bližší znalosti případu a spisu.

Kde už spis podrobně znám, je případ českého řidiče kamionu Jiřího Sagana, který byl ve Francii z mého pohledu nespravedlivě odsouzen k dvouletému vězení za to, že údajně převážel migranty do Velké Británie, přestože proti němu neexistovaly žádné přímé důkazy a běženci sami svědčili v jeho prospěch.

Proč mluvím o těchto dvou rozdílných případech najednou? Jsem člověk, který bytostně nesnáší křivdy a nespravedlnost a bojuje proti nim, ať se dějí kdekoliv a komukoliv. Oba rozsudky považuji za nespravedlivé a neobstojí u mě argument, že „to bylo podle tamního práva“. Justiční omyly se prostě dějí, soudci ani policisté nejsou stroje. Člověk by proto měl vždy odsuzovat zlo a nevybírat si mezi ním selektivně, podle toho jak se mu to hodí.

Nejsem protifrancouzský, protinorský, protišvýcarský (a už vůbec ne proruský), řeším vždy jen konkrétní případ. Nechci škatulkovat do nějaké skupiny a pak přestat vnímat skutečnost. To je bohužel problém mnohých z nás, rádi kritizujme zlo u druhých, ale pokud se ho dopustí „ti naši“, stáváme se nezřídka slepými a pokryteckými. Na to je v Bibli krásné podobenství: „Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ?“

Pojďme proto společně nehledat různé výmluvy a opravdu se postavme nespravedlnosti.

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner