Populisté neřeší migraci, oni ji potřebují

(youtube)

Žádná společnost není a nemůže být dokonalá, problémy byly, jsou a budou v každé době. Lidé by však měli dávat pozor na to, kdo je chce skutečně řešit, a kdo je jenom zneužívá ve svůj prospěch, podněcuje vášně a nenávist, ale nenabízí žádné reálné východisko.

V současnosti se zabýváme migrací do Evropy z méně rozvinutých zemí Afriky a Asie. Osobně podporuji nápad, který vzešel z nedávné dohody zemí Evropské unie, na zřizování uprchlických center mimo Evropu. V nich by mohli žádat o azyl lidé, kteří by byli zachráněni ve Středozemním moři, nebo ještě lépe, vůbec by se na nebezpečnou cestu nemuseli vydávat a mohli zkusit požádat o azyl ještě na území Afriky.

Jedná se o model inspirovaný Austrálií, kde se uplatňuje už od roku 2013 a velmi se osvědčil. Jednoduše řečeno, pro žadatele o azyl v Austrálii platí takové pravidlo, že mohou předložit svoji žádost pouze ve třetí zemi. Lodě s lidmi snažícími se ilegálně dostat do Austrálie bývají vráceny zpět do zemí původu. To je jeden z konkrétních návrhů, který může pomoci řešit nelegální migraci a hlavně následné problémy s návraty těch, kteří nemají na azyl nárok, což je podle statistik 90 % příchozích.

Naproti tomu, různí populisté pouze vykřikují „islám v ČR nechceme, uprchlíky nechceme“ a ani nerozlišují mezi slovy ilegální migrant a skutečný uprchlík, což je za mě velmi podstatný rozdíl. Pořádají nejrůznější demonstrace, ale neřeknou, jak se s problémem, který de facto trvá po staletí, vypořádat. Lidé vždy odcházeli tam, kde se žije lépe.

Naši předkové se stěhovali do Ameriky a nyní se obyvatelé rozvojových zemí snaží dostat do bohaté Evropy. My ovšem nemůžeme jen tak přijímat všechny ekonomické migranty, kteří o to mají zájem, a už vůbec ne do programu mezinárodní ochrany, který jim zajistí výuku jazyka, kapesné a další benefity, na což třeba ani nemají nárok lidé z jiných zemí EU, kteří se také rozhodnou v ČR žít a pracovat.

Pouhé zastrašováni veřejnosti, které předvádějí populisté, nikomu nepomůže. Jen je to takový důkaz, že tyto strany vlastně problematiku migrace potřebují, protože bez ní by ztratily smysl své existence.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]