Tomáš Zdechovský: Požadovat demisi premiéra je zcela regulérní, nikoliv radikální krok

repro: www.anobudelip.cz/cs/

Andrej Babiš | FOTO: repro: www.anobudelip.cz/cs/

Premiér Andrej Babiš je trestně stíhaný pro obvinění z dotačního podvodu a nyní je podezřelý i z toho, že nechal svého syna Andreje ml. unést na Rusy okupovaný ukrajinský Krym, aby nemohl vypovídat na policii ohledně kauzy Čapího hnízda, ve které je trestně stíhaný stejně jako jeho otec.

To je velmi závažný delikt a podle článků investigativních novinářů Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka se nezdá, že by si Babiš junior vymýšlel. Navíc i sám premiér už ve svém nedělním vystoupení na TV Nova mimoděk potvrdil, že syn je i po jeho návštěvě u něj přesvědčen o únosu.

Vzhledem k těmto velmi závažným faktům jsem přesvědčen, že by premiér měl ze své funkce odstoupit. V politice totiž platí presumpce viny, nikoliv neviny a ve standardní demokratické zemi se proto odstupuje i za daleko menší prohřešky. Až když se vše mimo politické výslunní dořeší a ukáže se nevina, politik se vrací – posílen a vlastně i jako hrdina.

I v ČR se přeci odstupuje už jen za opsanou diplomku

Je to už více než dvacet let, kdy podal demisi tehdejší místopředseda vlády Jan Kalvoda, a to jen kvůli tomu, že neoprávněně používal titul JUDr., přičemž právnické vzdělání dokončené měl. Nedávno odstoupilo i několik ministrů, protože opisovali ve svých diplomových pracích. Jejich pochybení přitom bylo ve srovnání s Babišovým marginální. Navíc současný český premiér je podle pravomocného soudního verdiktu právem registrovaný jako agent komunistické státní bezpečnosti, na čemž nic nemění fakt, že se premiér ještě chce odvolat do Štrasburku.

Důvodů k rezignaci je jednoduše u předsedy hnutí ANO celá řada. A ten, kdo říká, že je to „nejlepší premiér, dává totiž lidem práci a peníze“, má s nadsázkou řečeno přístup jak někteří Němci za vlády Hitlera, který přece také dával lidem práci, stavěl dálnice apod. Nepožadovat proto jeho demisi je za mě více radikální, než opak. A takovéto jednání nás bohužel vede do východních despocií, kde se politici drží svých funkcí za každou cenu i přes velmi vážná obvinění z korupce, mafiánských praktik apod.

Stačilo by jmenovat premiérem někoho jiného z vítězného ANO

Smutné rovněž je, že za Andrejem Babišem stojí prezident republiky Miloš Zeman, který prohlásil, že v případě pádu vlády ho opět jmenuje premiérem. Přitom ten samý Zeman ještě před nějakým časem také jasně tvrdil, že pro politiky neplatí presumpce neviny. Nevím, proč najednou tak otočil, a hlavně, proč má tak neskutečné dvojí metry. Na jedné straně totiž dokáže opakovaně jmenovat trestně stíhaného Babiše předsedou vlády, ale kvůli ekonomické kriminalitě útočí na Zdeňka Bakalu, který není orgány činnými v trestním řízení ani z ničeho obviněn. Tím vůbec nedělám panu Bakalovi advokáta, kauza s nájemními byty OKD je opravdu velmi ostudná, jen poukazuji na ten rozporuplný přístup.

Celá záležitost má přitom jednoduché řešení. Andrej Babiš by odstoupil z funkce premiéra a prezident republiky by jmenoval novou vládu vedenou jiným předsedou z hnutí ANO. To by přispělo uklidnění společnosti, protože lidi jsou právem naštvaní na to, že nynější kabinet vede člověk podezřelý ze spáchání závažných trestných činů. Navíc by se odblokovala situace, kdy do koalice s hnutím ANO nechtějí jít ostatní parlamentní strany právě kvůli jejímu kontroverznímu předsedovi. Toto řešení by nám velmi pomohlo i v zahraničí, kde si skandálů kolem osoby premiéra všímá stále více důležitých lidí a médií a jako ČR se tak stáváme naprosto nedůvěryhodným partnerem. Bohužel.

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner