Tomio, když už lžete, že vás nezvou do Radiožurnálu, nevadí vám, že to na vás hned praskne?

Tomio Okamura  (FB)

Tomio Okamura | FOTO: FB

Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura se už zase tklivě rozplakal na rameni svých příznivců. A jal se na svém facebookovém profilu žalovat na ten ošklivý veřejnoprávní Český rozhlas, co je k nim tak nespravedlivý, že zástupce SPD teď pozval do vysílání Dvaceti minut Radiožurnálu teprve „podruhé za tři roky“. Pláč je to dojemný, kámen by se ustrnul a jedno oko nezůstalo suché. Až na tu drobnost, že to není pravda. A ještě k tomu je to opět lež, kterou je nesmírně snadné vyvrátit. Stačí nahlédnout do archivu.

V kampani před sněmovními volbami v roce 2017 hlásalo SPD na plakátech heslo „Odvaha říkat pravdu“. Jaksi se tedy nabízí otázka, proč tu krásným červeným písmem vyvedenou odvahu nenašli dodnes a místo toho radši pořád a pořád lžou, až se práší. A ještě ke všemu tak hloupě, že jsou z těch výmyslů často ve vteřině usvědčeni. Možná to okamurovci dělají prostě proto, že lži se určité skupině voličů prodávají mnohem snáze a úspěšněji než pravda. Je to smutné, ale je to tak. Zvlášť když jim lhář „mluví z duše“ a vykládá přesně to, co si onen volič myslí a co chce slyšet. Ať už jsou to hoaxy či přímo záměrné manipulace o migrantech, nebo nářek nad nespravedlností zlých veřejnoprávních médií.

V pondělí 14. září byl Tomio Okamura hostem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Na svůj facebook poté mimo jiné napsal: „Právě jsem vystoupil v pořadu 20 minut Radiožurnálu na Českém rozhlase. … ,Vyvážený‘ Český rozhlas pozval zástupce SPD do tohoto hlavního diskusního pořadu teprve podruhé za tři roky, zatímco zástupci ostatních stran tam vystupují za koncesionářské poplatky voličů SPD jako na běžícím pásu a naši voliči jim platí politickou reklamu. … Je to cenzura za veřejné peníze v přímém přenosu. To je představa demokracie v podání sluníčkářů.“

Facebook SPD - Tomio Okamura

Je to svým způsobem dokonalé. Je tam všechno. Hra na strunu „z vašich peněz!“. Stylizace do hrdiny bez bázně a hany, který je zlovolně neprávem umlčován a upozaďován, za jakého věrní se zuřivým rykem vyrážejí do boje. Nechybí magická „startovací“ slova jako cenzura nebo sluníčkáři. Drobný problém je, že pod tímto typickým SPD nátěrem není nic jiného než pustá lež.

Už jen letmý pohled do archivu ČRo Radiožurnálu poskytne namátkou tyto informace o jménech hostů z SPD a datech jejich vystoupení:

Tomio Okamura 23. 10. 2017

Radek Koten 31. 8. 2018

Jan Hrnčíř 13. 11. 2018

Ivan David 5. 3. 2019

Jan Hrnčíř 10. 10. 2019

Tomio Okamura 4. 11. 2019

Tomio Okamura 27. 4. 2020

Opravdu je to za poslední tři roky dvakrát? Očividně není. Proč to tedy předseda SPD tvrdí? Že by měl s počty stejné potíže jako mnozí jeho fanoušci s českým pravopisem, se zas tak pravděpodobné nezdá. Mnohem pravděpodobnější je, že si prostě vymýšlí cíleně a úmyslně. Tím spíš, že to není zdaleka poprvé.

Revue FORUM (archiv)

Například letos v březnu zdatně šířil video s komentářem „Hrozné. Imigranti napadli ženu v portugalském Lisabonu. Tohle nesmíme připustit u nás! Hnutí SPD říká jasně – Stop imigraci, stop násilí!“ Podle zjištění serveru Poligrafo ovšem video zobrazovalo konflikt mezi podnapilou Portugalkou, která ve vlaku tropila výtržnosti, načež napadla průvodčí taškou se skleněnou lahví. Ti, kteří na ni na záběrech zdánlivě útočí, pak nejsou žádní imigranti, nýbrž lidé, kteří přišli průvodčí na pomoc a pokoušeli se výtržnici zpacifikovat do příjezdu policie, což se jim nakonec podařilo.

V SPD je takovéto manipulativní vyvolávání nenávisti ovšem běžnou věcí a zvykem. Proto také předseda poslaneckého klubu SPD Tomia Okamury Radim Fiala před časem zveřejnil pro změnu video, na němž prý skupina násilnických migrantů demoluje auto italských policistů. Zuřivost a nenávist „rádobyvlastenců“ na sociálních sítích byla veliká. A nikoho – ze všeho nejméně pak Radima Fialu – nezajímalo, že jde o dávno vyvrácený hoax. A že ve skutečnosti je to scéna z natáčení filmu Mediterranea z roku 2015, který se promítal například i na karlovarském filmovém festivalu. Na stránce předsedy poslanců SPD však i po mnoha upozorněních video vesele viselo dál…

Ani vylhané stížnosti na diskriminaci ze strany veřejnoprávních médií tu ale nejsou poprvé. I to je už takový stále se opakující „folklór“ SPD. Loni si tudíž Okamura právě tak ukřivděně stěžoval, že zástupce jeho hnutí málo zvou do Českého rozhlasu. Když mu bylo doloženo, že zvou, ale oni tam nechodí, zareagoval stylem malého kluka. „Kdo by chtěl chodit do zmanipulovaného a nevyváženého rozhlasu?“ jal se vykřikovat. „Až bude Český rozhlas dodržovat zákon, svůj kodex a bude se chovat profesionálně, tak rádi pravidelně přijdeme.“ Další útok mířil pro změnu na Českou televizi, která prý SPD nezve do pořadu Interview 24. A také v tomto případě byl ze lži hned usvědčen. Moderátorka Nora Fridrichová tehdy místopředsedovi sněmovny na Twitteru obratem odvětila, že během roku byli pozváni šestatřicetkrát, z čehož se dostavili pouze třikrát.

Je zcela zjevné, že voliči SPD moc vysoké nároky nemají a k faktům mívají podobný postoj jako jejich lídr Tomio, čili nezajímají je. Ale to jim vážně ani trochu nevadí, že jejich oblíbenec, kterého by rádi viděli ve vládě, neustále lže? A když už to pro ně nic neznamená, nevadí jim ani to, že navrch ještě lže tak hloupě a dětinsky, že je obratem přistižen a v loužičce prokazatelných lží ostudně vymáchán jako štěně? Vážně má být takto notoricky prolhaný člověk, pro kterého pravda vůbec nic neznamená, místopředsedou poslanecké sněmovny?

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]