Velký předseda Tomio Okamura se rozhodl, že je třeba si došlápnout na mladé doktory, kteří po vystudování odcházejí do ciziny. Je to blbost, bude se to líbit.

Na svém Faceebooku se rozhočil: „Jako kolonie hradíme zdravotní péči bohatým zemím. Zhruba pětina českých studentů medicíny chce po vysoké škole odejít z Česka, přestože vystudovali zdarma za peníze českých daňových poplatníků. A třetina z těch, kteří chtějí jet za prací do zahraničí, tam plánuje zůstat 11 a více let…. lidé, kteří získávají vysokoškolské vzdělání z veřejných prostředků zdarma, by neměli mít právo odejít pracovat ihned do ciziny. Je přeci nespravedlivé, aby i dělníci a nevysokoškoláci platili ze svých daní vzdělání lidem, kteří půjdou pracovat do zahraničí, své služby budou odvádět cizincům a u nás nebudou platit ani daně.“

Chtěl by zavést, aby když někdo za veřejné prostředky všech vystuduje vysokou školu, tak by měl minimálně pět let pracovat a zůstat v České republice.

Tady je potřeba vlasteneckého lídra jemně upozornit na nějaká fakta. Pokud někdo studuje vysokou školu, což je samozřejmě hrazeno z daní, tak jde také o daně, které platili jeho rodiče. Krom toho stojí každé dítě rodiče další peníze, takže do toho, aby mohlo pět – šest let studovat na vysoké škole, musí rodina investovat. Krom toho se někteří ti doktoři vrátí se zvýšenou kvalifikací, kterou zase zaplatí tamní občané. Tak to na světě chodí, migrace lidí je přirozená od té doby, co se objevili na planetě.

Okamurovci nemusí být znepokojeni, protože, jak známo, pocházejí z méně vzdělaných vrstev a na daních toho každý jeden moc nezaplatí. Kdybychom postupovali podle této logiky, nesměl by jít po absolvování studia jít pracovat do zahraničí nikdo, ať má základní, střední nebo vysokou školu. Co má co platit daně jinde, když se za peníze pracujících naučil číst a psát?

Navíc je třeba se smířit s tím, že prostě platíme z daní některé věci, které se nám nelíbí. Například já a vlastně všichni musíme přispívat na plat a výhody poslance Okamury a jeho stranických souputníků. Přitom si o nich myslím, že jsou to ne moc chytří a slušní lidé a že to poslední, co by měli dělat, je být zákonodárci. Nežije se jim špatně a jejich společenský přínos je přitom záporný. Někteří lidé si z toho udělali docela příjemnou živnost a to se do parlamentu ani nemusí dostat, stačí jim tři procenta hlasů a mohou vesele vegetovat.

Jistě, kdyby strany měly žít jen z příspěvku členů, každý miliardář by si nějakou založil a válcoval ty druhé, čehož jsme ostatně svědky už dnes. V každém případě by se Okamura neměl pouštět do navrhování nového nevolnictví. Je to amorální a nemá to logiku. To je mu ale samozřejmě úplně jedno. Proč by měl navrhovat morální a logické věci, to přece není v jeho případě potřeba.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora