Tomio Okamura: Lež a strach jako pracovní nástroj

Eric Drooker

Europoslanec Tomáš Zdechovský to shrnul lapidárně: „Lhář Tomio Okamura prohrál se mnou a s Pavlem Svobodou soud a musí se nám omluvit na svém Facebooku za lži ohledně hlasování o uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů.“

Okamura byl původně k omluvě odsouzen už letos v dubnu, podal však dovolání a definitivní verdikt pražského Městského soudu tak přišel až minulý týden. Šéf SPD se pak také skutečně omluvil. „Já, Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie, se tímto omlouvám lidoveckým europoslancům Pavlu Svobodovi a Tomáši Zdechovskému, o kterých jsem opakovaně veřejně prohlašoval, že při hlasování v Evropském parlamentu hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů. Toto tvrzení je nepravdivé,“ napsal Okamura na své facebookové stránky, kde má 288 tisíc followerů. Udělal to s rozhodně menší pompou, než když vyhlašoval své původní lživé tvrzení o tom, že oba jmenovaní europoslanci „hlasovali pro uvalení sankcí na Česko za nepřijímání migrantů“. Svou omluvu „vyvěsil“ na sociální sítě zhruba kolem půlnoci, kdy není aktivita na sociálních sítích právě největší.

Z aktuálního počtu 389 zaznamenaných Okamurových výroků je podle podle zjištění serveru Demagog.cz 98 výroků nepravdivých, 62 zavádějících a 44 neověřitelných.

Výhrůžky, trauma pro děti

Žalobu na ochranu osobnosti podali Zdechovský se Svobodou už v prosinci 2018. Nešlo o uraženou politickou čest, ale i o konkrétní dopady na osobní život. Jak Zdechovský, tak Svoboda po Okamurových výrocích podle svých vyjádřená dostávali tisíce výhrůžek smrtí, a měli dokonce i policejní ochranu. „Znamená to doživotní trauma pro moje děti. Dodnes na to vzpomínají jako na období, kdy s námi chodili dva ozbrojení policisté. Vyhrožovali mi i lidé se zbrojními průkazy nebo lidé dříve odsouzení za násilnou trestnou činnost,“ popsal tehdy situaci Zdechovský. „Jsem vysokoškolský učitel práva. Prohlašovat, že jsem spáchal trestný čin vlastizrady, je poměrně dehonestující,“ dodal Svoboda.

Není to poprvé, co se Okamura musel za svoje výroky určené především jeho příznivcům na Facebooku, na základě soudního rozhodnutí omlouvat. Předchozí omluvu adresoval…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.