Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se veřejně omluvil europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL) a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi. Poškodil je totiž svým nepravdivým tvrzením, že hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů. V dubnu to pravomocně potvrdil pražský městský soud, který zamítl Okamurovo odvolání.
„Lhář Tomio Okamura prohrál se mnou a Pavlem Svobodou soud a musí se nám omluvit na svém facebooku za lži ohledně hlasování o uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů,“ napsal v úterý na svém twitterovém účtu lidovecký europoslanec Zdechovský.
Okamura se na svém facebookovém profilu omluvil v pondělí 15 srpna krátce před půlnocí. „Já, Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie, se tímto omlouvám lidoveckým europoslancům Pavlu Svobodovi a Tomáši Zdechovskému, o kterých jsem opakovaně veřejně prohlašoval, že při hlasování v Evropském parlamentu hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů. Toto tvrzení je nepravdivé. Uvedení europoslanci nikdy nehlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů, naopak se uvalení sankcí na Českou republiku snažili zabránit hlasováním proti přijetí rezoluce o zahájení řízení proti České republice za účelem zjištění, zda z její strany nedošlo k porušení rozhodnutí Rady Evropské unie, kterým se stanovila dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie, za což se nyní omlouvám,“ napsal šéf SPD.
Lhář Tomio Okamura prohrál se mnou @1PavelSvoboda soud a musí se nám omluvit na svém Facebooku za lži ohledně hlasování o uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů.
Omluva ⤵️ pic.twitter.com/zLPeqXEqYN
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) August 16, 2022
O omluvě už 21. dubna letošního roku pravomocně rozhodl pražský městský soud, který zamítl Okamurovo odvolání proti rozsudku nižší instance. Žalobu na ochranu osobnosti podali Zdechovský se Svobodou, kteří byli přesvědčeni, že Okamura lhal záměrně, již v prosinci 2018. Podle nich ve svých opakovaných vyjádřeních spojil dvě různá hlasování v Evropském parlamentu z května 2017, přičemž žádné z nich se netýkalo sankcí pro Česko. Oba europoslanci navíc hlasovali proti.
„Výrok byl jednoznačně lživý, nepravdivý,“ oznámil potvrzení rozsudku předseda odvolacího senátu Tomáš Vejnar, který Okamurovi vyhověl v tom, že omluvu nemusel přednést i na půdě sněmovny, ale měl ji vyvěsit na svém facebookovém profilu do měsíce od nabytí právní moci rozsudku.
Zdechovský a Svoboda zopakovali, že Okamurovy výroky je zasáhly jak v profesním, tak i v osobním životě. Následně totiž dostávali tisíce výhrůžek smrtí. Na části z nich byly nakreslené šibenice.
„Znamená to doživotní trauma pro moje děti. Dodnes na to vzpomínají jako na období, kdy s námi chodili dva ozbrojení policisté. Vyhrožovali mi i lidé se zbrojními průkazy nebo lidé dříve odsouzení za násilnou trestnou činnost,“ popsal před nedávnem Zdechovský. „Jsem vysokoškolský učitel práva. Prohlašovat, že jsem spáchal trestný čin vlastizrady, je poměrně dehonestující,“ přidal se Svoboda.
„Trvám na tom, že Tomio Okamura je lhář a srab. Vzkázal bych mu, ať příště radši mlčí a ať se zkusí zamyslet nad tím, co dělá,“ doplnil Zdechovský s tím, že dříve byli s Okamurou řadu let přátelé. Šéf SPD na informaci o výhrůžkách už dříve reagoval tak, že sám dostává přes sociální sítě stovky výhružných zpráv a že to pokládá za součást politické práce.