Tomio Okamura se pokusil znehodnotit volební lístek, zřejmě ale volil kandidáta SPOLU

Předseda SPD Tomio Okamura  (ČTK)

Předseda SPD Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura v pátek v Praze 6 po odevzdání hlasu v komunálních volbách zopakoval, že volby budou referendem o vládě. Protože v jeho obvodu v senátních volbách nekandiduje žádný kandidát za SPD, svůj nesouhlas s vládní politikou vyjádřil znehodnocením volebního lístku, na kterém vybral současného senátora za Prahu 6 Jiřího Růžičku (SPOLU).

„Škrtl jsem jeho volební lístek a ještě jsem ho natrhl. Voleb jsem se tímto zúčastnil, vždycky jsem pro to, abychom k volbám chodili. Můj hlas tak bude započítán mezi odevzdané, tímto jsem však vyjádřil svůj nesouhlas a zároveň snížil procentní výsledek panu Růžičkovi, protože absolutně nesouhlasím s politikou TOP 09 a vládní koalice,“ řekl Okamura.

Podle volebního zákona je volební lístek neplatný, pokud není na předepsaném tiskopise, je přetržený, nebo není vložený do úřední obálky. Naproti tomu poškozený či přeložený lístek platný je, pokud jsou z něj patrné potřebné údaje. Platnost v takovém případě posuzuje okrsková volební komise.

Okamura se do volební místnosti dostavil 20 minut po jejím otevření. Před ním odvolily desítky občanů, z nichž někteří vyjadřovali výhrady k přítomnosti množství médií. „Nechtěl by se Okamura odstěhovat někam jinam?“ ozvala se jedna z hlasujících žen.