Jedna ze dvou hlavních tváří parlamentní opozice, Tomio Okamura, se evidentně inspirovala covidovými bludaři a převzala jejich argumentační styl. V první polovině svého novoročního projevu pro CNN Prima News, jak se na správného vůdce opozice sluší, zkritizoval Okamura novoroční projev premiéra Fialy, až na nich nezůstala ani nit suchá. Jak na Fialovi, tak na jeho projevu. V druhé polovině svého vystoupení pak Okamura opakoval Fialovy myšlenky a tvářil se, že na ně přišel on sám.
Dnešní doba čtení titulků a sledování zpráv ze tří či čtyř serverů najednou umožňuje nebývalé věci. Ještě před dvaceti lety by bylo těžko představitelné, aby leader opozice zkritizoval premiéra za jeho snahu o rozšíření chovu hnědých medvědů, a ve druhé části pořadu navrhl rozšíření chovů hnědých medvědů. Dnešní tekutá doba vnímání titulků psaných TUČNĚ však podobným legracím doslova nahrává. Tomio Okamura – protože SPD je vždy o krok napřed – jde příkladem. Ukázal to ve své novoroční kritice novoročního projevu Petra Fialy.
Naše země nevzkvétá!
Novoroční projev premiéra Petra Fialy mě potěšil hned dvakrát. Především – protože, i když se mi to moc nelíbí – žijeme v době memů, zkratkovitých vjemů dojmů. A s Fialovým projevem snad skončila epocha babišovského buranství, kdy byly projevy premiéra Babiše cíleně směřovány na voliče podobné hlavním hrdinům filmu Kurvahošigutntág. Okázalé buranství a „lidovost“ projevů, nade vší pochybnost vyladěné Babišovými Prchaly tak, aby se Bureš co nejvíce zavděčil jednodušším občanům s černobílým viděním světa, bylo pryč. To vcelku nechutné buranství bylo účelové, ale to nic neměnilo na jeho nechutnosti,
Premiér Fiala ukázal, že to, co mu nejvíce vyčítají – „profesorovitost“ či „suchopárnost“ – se stalo komparativní výhodou. Po osmi letech Babišova přisprostlého hulákání a obviňování politických konkurentů z kdečeho představitelného byl Fialův projev balzám. Ona totiž projevu premiéra opravdu lépe sluší uměřenost, věcnost a střízlivost než Babišova buranská přisprostlost. Takže vizuální mem „projev premiéra“ najednou dostal obsah, který má v evropské zemi mít. Ano, Babiš by svým hulákáním a křišťálovou koulí jistě zaujal voliče v Nigérii, zvláště kdyby představil i svého pobočného kouzelníka Prchala. Ale na kontinentě, kde vznikla euroatlantická civilizace, je přece jen přijatelnější střízlivost.
Kromě vizuálně dramatické složky byl po letech babišismu zcela zásadní posun v tom, že Fiala ve svém projevu nelhal, nesliboval nesplnitelné a nemaloval věci na růžovo. Zemi dostává Fialova vláda ve zcela zdevastované podobě, poničenou Babišovými dluhy, klientelismem, a v neposlední řadě i epidemií covidu násobenou slabomyslnými, z facebooku vydedukovanými protiepidemickými opatřeními. Řekl prostě lidem na rovinu, že nás čeká obrovský kus práce a že se budeme muset hodně snažit, abychom po té agrofertí smršti dostali zemi do pořádku. Když jsem jeho projev slyšel, vzpomněl jsem si na dva velké politiky minulosti: Václava Havla a jeho již legendární prohlášení „naše země nevzkvétá“, a také na Winstona Churchilla, který slíbil Britům jen krev, pot a slzy – a vyhrál díky tomu II. světovou válku. Fialův projev byl podobný, nelhal, nepředstíral a nelakoval na růžovo.
Hovoří opozice!
Tomio Okamura pro CNN Prima News jakožto nejhezčí předseda dnešní opoziční strany podrobil Fialovo vystoupení ostré kritice. Tedy přesněji – kritizoval ostře, ale tupými myšlenkami. Dle Okamury byl Fialův projev povrchní. A prý neřekl žádná řešení proti inflaci a zdražování. Pak Okamura ostře zkritizoval Green Deal (který skutečně v oblasti elektromobility nemá nejmenší logiku).
V polovině projevu Tomio Okamura připomněl, že hnutí SPD dlouhodobě prosazuje jádro, a u této problematiky ve svém projevu setrval. Takže – jak svou podporou jádra plynně navázal na kritiku Petra Fialy – vznikl luzný dojem, že Okamura jakožto racionální politik prosazuje jádro navzdory Petru Fialovi, který by nejraději vyráběl elektřinu třením ebonitových tyčí liščím ohonem. Ale SPD se v něčem podobném dokáže ozvat, a jádro podpoří!
Není důležitá pravdivost, ale křik!
Tomio Okamura se tedy projaderně vykřičel na Petra Fialu, ale asi nejsem jediný, kdo si všiml, že plácá nesmysly. Nesmysly, které jsou v době internetu dohledatelné za pár minut. Ne, bez ohledu na to, jak se Okamura tváří a co vykřikuje, má SPOLU zcela jasnou jadernou energetickou koncepci už dávno, a směrem k elektromobilitě má postoj odpovídající dotaženosti této technologie. Totiž – nepodporuje ji. Jen pro osvěžení paměti: Dne 8. prosince 2021: „Je proto naprosto nutné se dostat rychle k vypsání tendru a začít dělat přípravné práce na to, abychom v roce 2029 mohli stavět, protože jinak to dopadne opravdu špatně,“ popsal Petr Fiala pro Radiožurnál. Budování jádra je podle něho pro Česko zásadní.
Dne 19. prosince 2021: „Návrh na zákaz automobilů se spalovacími motory, to by ohrozilo existenčně řadu lidí, kteří u nás osobní automobil nepoužívají jako nějaký luxus nebo pro zábavu,“ řekl Fiala.
Dne 1. ledna 2022: „Zařazení jádra mezi čisté zdroje energie je jedním z klíčů k energetické soběstačnosti České republiky. Potřebují to naše domácnosti a potřebuje to i náš průmysl,“ uvedl předseda vlády Fiala. Jde podle něj o jednu z klíčových priorit nového kabinetu.
Shrnuto a podtrženo
Tomio Okamura tedy ostře odsoudil Petra Fialu, a následně pochválil sebe a svou SPD za to, že v některých oblastech zastává stejné pozice jako Petr Fiala.
Nikdy jsem nepodezíral voliče a sympatizanty SPD z vysokého kognitivního výkonu, ale že panu Okamurovi spolknou až takovouhle hloupost, překvapilo i mě. Ale Tomio Okamura určitě své voliče zná – a tak nejspíš ví, že mu odkejvou každý idiotismus, co z něj vypadne. Hlavně když bude začínat zvoláním SPOLU FUJ! Populističtí politici to prostě mají, díky inteligenci svých voličů, v podstatě velmi jednoduché…