Tomu se neříká šetření, sepsula Maláčová koalice. Vadí jí navýšení počtu ministrů

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (ČTK)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: ČTK

Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se pustila do možné budoucí vlády koalic SPOLU a Pirátů se Starosty. Navýšení počtu ministrů označila za výsměch lidem. „Tomu se neříká šetření,“ napsala na twitteru. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové má být naopak početnější vláda cestou k úsporám.

„Z původních 15 ministrů jich bude najednou 18? A místo 5 plánuje pětikoalice hned 6 místopředsedů sněmovny? K tomu si od ledna poslanci a senátoři přidají téměř 6 tisíc korun. Tomu se neříká šetření, ale výsměch lidem,“ vzkázala na sociální síti Maláčová.

Eric Drooker

Reagovala tak na úterní slova lídra koalice SPOLU a šéfa občanských demokratů Petra Fialy. Ten na tiskové konferenci po několikahodinovém jednání o budoucím kabinetu oznámil, že vláda bude mít 18 členů. Přibýt má trojice ministrů bez portfeje, a to pro vědu, výzkum a inovace, pro legislativu a pro Evropskou unii.

„Nevytváříme žádné nové úřady, ale pro lepší koordinaci některých činností jsme se rozhodli pověřit některé členy vlády některými úkoly,“ vysvětlil Fiala s tím, že podobné ministerské posty již v minulosti existovaly.

„Ministr pro evropské záležitosti bude muset řešit zejména přípravu a předsednictví Evropské unie. Úřad bude dál fungovat i po skončení předsednictví pro koordinování evropských otázek mezi jednotlivými resorty,“ prohlásila Pekarová Adamová v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Stejné je to podle šéfky TOP 09 u legislativy. „Je tu velká právní džungle, stěžují si na to občané, podnikatelé, lidé v sociálních službách a ve školství. Tuto právní džungli chceme prosekat,“ doplnila. Početnější vláda má být podle ní cestou k úsporám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články