TOP 09 chce dál spolupracovat s ODS, žádá však plán pro veřejné finance

Předsedové demokratických opozičních stran Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL)  (facebook Petra Fialy)

Předsedové demokratických opozičních stran Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: facebook Petra Fialy

Memorandum o spolupráci mezi TOP 09 a ODS před sněmovními volbami po nočním hlasování občanských demokratů pro daňový balíček vládního hnutí ANO trvá. ČTK to řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Současně ale od ODS očekává návrh, jak se má zabránit rozvratu veřejných financí.

Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami hlasovali v noci na pátek poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci. Podle kritiků přinesou daňové změny větší sociální rozdíly a odrazí se nejen ve výpadku v příjmech státu, ale dopadnou i na rozpočty krajů a obcí.

FORUM 24 (archiv)

Adamová ČTK sdělila, že TOP 09 chce společně s ODS zvítězit ve volbách a nabídnout změnu, která poměry v Česku otočí k lepšímu. „V tomto smyslu je pro TOP 09 samozřejmě otázka udržitelnosti veřejných financí zásadní. Programové týmy nyní začínají jednat a já očekávám, že ODS na tato jednání přijde s promyšleným návrhem, jak zamezit rozvratu veřejných financí, a s víceletým finančním výhledem do budoucna,“ uvedla.

Schválený daňový balíček obsahuje zrušení takzvané superhrubé mzdy, jak o to léta usilovali občanští demokraté. Místo toho se má od příštího roku na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou zhruba nad 140 000 korun měsíčně část příjmů nad tuto hranici sazbou 23 procent. Změna ještě není definitivní, zákon musí posoudit senát a podepsat prezident. Sněmovna schválila rovněž daňovou slevu na poplatníka, jak navrhovali Piráti, a přijala i další část Babišova návrhu, která rozvolňuje pravidla rozpočtové odpovědnosti. Dopady daňového balíčku na veřejné rozpočty vyvolaly kritiku nejen z opozice, ale i z koaliční ČSSD.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]