TOP 09 chce uzákonit, aby Albertov patřil studentům

Eric Drooker

Významná pamětní místa by měla zůstat v den souvisejících státních svátků k dispozici občanům, kteří si právě na nich chtějí svátek připomenout, tvrdí zástupci TOP 09. Poslanci jejího klubu a Starostové navrhují změnu shromažďovacího zákona, která zabrání zneužití těchto míst.

Návrh zamezí situaci, která se stala minulý týden na pražském Albertově. Tam vysokoškoláci nemohli přijít na Mezinárodní den studenstva k památníku jen proto, že si celý prostor právě na tento den zadala soukromá osoba, aby uspořádala mítink podporovatelů Bloku proti islámu a prezidenta Zemana.

Zeman nemá slušné vychování

„Nikdy nás nenapadlo, že bychom něco takového navrhovali do právního řádu. Zákon není potřeba tam, kde je samozřejmostí elementární slušné chování. Pan prezident bohužel posunul své chápání slušného chování na takovou hranici, kdy je zapotřebí i tato novela zákona,“ řekl předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zákon by se pak vztahoval k těmto státním svátkům a místům:

5. 7.      Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje – Velehrad,

6. 7.      Den upálení mistra Jana Husa – Husinec,

28. 9.     Den české státnosti- Stará Boleslav,

17. 11.   Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva – Praha, Národní třída a Albertov.

„Navrhujeme, aby se na vymezených místech a v určených datech mohla shromáždění občanů konat pouze za účelem oslavy a připomínky daného státního svátku. Pokud by oznámený účel shromáždění byl s tímto v rozporu, mohl by je příslušný úřad zakázat,“ uvedl poslanec TOP 09 a člen ústavně-právního výboru Martin Plíšek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články