TOP 09 sestavila SEZNAM NESVOBODY: 16 zákonů, které nás omezují

Eric Drooker

Opoziční TOP 09 uveřejnila seznam zákonů, které omezují svobodu občanů. Nejedná se „pouze“ o elektronickou evidenci tržeb, ale také o cenzuru internetu, zásahy do domovní svobody či vytváření různých registrů. Stát podle TOP 09 shromažďuje na občany citlivé osobní údaje a drobným podnikatelům vláda vyhlásila doslova válku. Lidé se musí připravit na to, že budou dokazovat, že něco neprovedli, zpětně jak nabyli svůj majetek, a domovní svoboda je minulostí. Zdá se, že vláda chce, aby se občané báli státu, aby mu sloužili.

„Za nejnebezpečnější považujeme zákony, které mají omezit lidskou svobodu a vytvářet stále větší závislost občana na státu,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Je podle něj velkou chybou, že se o těchto zákonech diskutuje odděleně, a lidé si proto často neuvědomují rizika, která přináší celek. „Společnost se dostává do situace, kdy přichází o obranné reflexy,“ doplnil Kalousek s tím, že se v České republice projevuje efekt pomalu se vařící vody, ve které je žába. „Žába v pomalu se vařící vodě nestihne vyskočit. My uděláme všechno proto, abychom tu vodu alespoň o několik stupňů ochladili,“ dodal. TOP 09 upozornila, že by se v budoucnu měl každý další zákon konzultovat v souvislosti s tímto seznamem – tak, aby bylo jasné, že omezování svobody stále roste.

1. Kontrolní hlášení DPH

Všichni plátci DPH musí měsíčně (čtvrtletně) předávat Finančnímu úřadu data z každého daňového dokladu, včetně strategických údajů o svém podnikání. Sněm. tisk 291, z. vyhlášen 31. 12. 2014 ve Sbírce zákonů (360/2014 Sb.)

2. Elektronická evidence tržeb

Sbírání citlivých údajů o podnikání, nadměrná finanční zátěž pro podnikatele a zbytečná byrokracie, která nepřinese slibovaný větší výběr daní. Sněm. tisk 513, zákon vyhlášen 13. 4. 2016 ve Sbírce zákonů (112/2016 Sb.)

3. Zákon o prokazování původu majetku

Důkazní břemeno přenesl stát na občana. Stát míří selektivně na nepohodlné občany, v zákoně je princip retroaktivity. Sněmovní tisk 504, prošel 1. čtením, v současnosti ve výborech.

4. Prolomení domovní svobody kvůli topení

Novela zákona umožní úředníkům kontrolu topeniště přímo v domácnostech. Sněmovní tisk 678, prošel 1. čtením, v současnosti ve výborech.

5. Prolomení domovní svobody kvůli zbrani

Novela zákona umožní policii v případě podezření odebrat vlastníkovi legálně drženou zbraň přímo v jeho domácnosti i bez souhlasu soudu. Sněmovní tisk 677, nyní v Senátu.

6. Pokuta za urážku úřední osoby

Novela zákona o přestupcích mnohonásobně zvyšuje pokuty za znevážení postavení úřední osoby nebo i za sdělení nepravdivého údaje. Sněmovní tisk 554, nyní v Senátu.

7. Omezení prodejní doby

Stát chce zákazem prodeje o svátcích v některých obchodech rozhodovat o tom, kdy a kam budeme chodit nakupovat. Zákon omezí svobodu podnikatelů i občanů. Sněmovní tisk 275, projednává Senát

8. Cenzura internetu

Úředníci ministerstva financí budou moci sami bez rozhodnutí soudu zablokovat některé webové stránky. Zákon o hazardních hrách znamená omezení svobody internetu. Sněmovní tisk 578, projednává Senát.

9. Povinný poslední rok v mateřské škole

Zákon dává rodičům povinnost poslat děti na poslední rok do mateřské školy, jinak jim hrozí sankce. Sněmovní tisk 611, veto prezidenta

10. Národní registr hrazených zdravotních služeb

Na každého z nás bude stát už od narození sbírat údaje nejen o čerpání zdravotních služeb z veřejného zdravotního pojištění, ale zejména detailní údaje o zdravotním stavu, i o těch nejintimnějších skutečnostech. Sněmovní tisk 614, prezident zákon podepsal 4. 5. 2016

11. Nasazování prostorových odposlechů Policií ČR

I bez souhlasu soudu v současné době policie nasazuje prostorové odposlechy. Ty jsou totiž na rozdíl od odposlechů telefonů mnohem méně regulovány.

12. Příprava trestného činu krácení daní

Nově zavedené ustanovení dopadne negativně především na poctivé podnikatele. Není jasně vymezeno, co je ještě daňová optimalizace a co příprava krácení daní. Sněmovní tisk 458, prezident zákon podepsal 9. 5. 2016.

13. Trestní odpovědnost právnických osob

Novela přináší neodůvodněné rozšíření výčtu trestných činů, kterých se může podnikatel či firma dopustit, například trestný čin neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku, trestný čin pomluvy. Ten může být zneužit k zastrašování vydavatelů nebo ke konkurenčnímu boji. Sněmovní tisk 304, vráceno Senátem

14. Kontrola veřejnoprávních médií

Novelou zákona získal NKÚ pravomoc kontrolovat veřejnoprávní Českou televizi a rozhlas, přičemž v čele Nejvyššího kontrolního úřadu jsou politiky volené osoby. Sněmovní tisk 610, nyní v Senátu.

15. Centrální registr bankovních účtů              

Všechny bankovní účty budou vedeny v registru, kam bude mít přístup policie a úřady státní správy. Sněmovní tisk 718, prošel 1. čtením, v současnosti ve výborech.

16. Registr sportovců, klubů a trenérů

Každého organizovaného sportovce, včetně dětí, bude stát nově registrovat. Je to zásah do svobody spolků. Sněmovní tisk 590, nyní v Senátu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]