TOP 09 dál povede Pekarová, získala silný mandát. Schwarzenberg podpořil Lipavského jako kandidáta na ministra

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09 / použito se svolením autora)

Markéta Pekarová Adamová | FOTO: TOP 09 / použito se svolením autora

V sobotu začal 7. celostátní sjezd TOP 09, na kterém si strana volí vedení. Předsednické křeslo obhájila Markéta Pekarová Adamová, která se po volbách stala také šéfkou poslanecké sněmovny. Byla jedinou kandidátkou na toto křeslo. Post 1. místopředsedy obhájil senátor Tomáš Czernin, zvoleni byli také čtyři místopředsedové. Sjezd probíhá částečně v režimu on-line kvůli pandemické situaci.

Pekarová získala 163 hlasů ze 176 odevzdaných. Ve svém nominačním projevu poděkovala všem, kteří se podíleli na volebních kampaních, a také všem partnerům z ostatních politických stran. „Hledáme společnou cestu. Někdy to může zvenčí vypadat, že věci nejdou tak hladce, ale pět stran se během čtyř týdnů dohodlo na koaliční smlouvě. Máme společnou vůli pohnout s touto zemí zase dopředu,“ řekla znovuzvolená předsedkyně strany. „Chci, abychom do českého předsednictví v EU dali také otisk lidskoprávní. Dát do něho havlovskou opozici. Musíme podpořit běloruskou opozici a konečně svrhnout diktátora Lukašenka,“ avizovala a slíbila, že i v příští kampani bude „jako motorová myš jezdit po České republice“.

Prvním místopředsedou TOP 09 bude i nadále Tomáš Czernin. Získal 170 hlasů ze 177 odevzdaných. „Slibuji, že splním, co jsem slíbil. Budu Markétě krýt záda a budu její oporou. Budu tu pro vás pro všechny, moc vám děkuju,“ řekl.

Zvoleni byli také další místopředsedové. Jiří Pospíšil navzdory nominaci svou kandidaturu stáhl s tím, že chce pracovat pro TOP 09 v komunální politice v Praze. Celkem 181 kandidátů zvolilo čtyři místopředsedy. Jsou jimi Vlastimil Válek (163 hlasů), Herbert Pavera (157 hlasů), Michal Kučera (135 hlasů) a Jan Jakob (111 hlasů). Lukáš Otys získal 65 hlasů a zvolen nebyl.

Projevy hostů

Už dopoledne proběhlo několik projevů. Předsedkyně při zahájení sněmu upozornila na nutnost dodržování opatření. „Mrzí mě, že velká část z vás je o tuto společenskou událost ochuzena,“ vzkázala těm členům strany, kteří jsou přítomni pouze přes internet.

()

„Chci speciálně poděkovat paní předsedkyni Markétě Pekarové Adamové,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. „Vytvořili jsme trojici přátel, která je důvěryhodná,“ dodal s tím, že velmi oceňuje aktivitu všech, kteří podporovali koalici SPOLU. Otevřeně podpořil kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. „Přebíráme Česko ve složité situaci. Musíme posunout Českou republiku dopředu,“ upozornil Fiala.

Na sjezdu na dálku promluvili i šéf lidovců Marian Jurečka a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan, který koalici SPOLU pogratuloval k vítězství. „Andrej Babiš si zasloužil porazit a vy jste to dokázali. Klobouk dolů před vámi,“ řekl uznale.

Další vystupující byla 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, která vítězné koalici taktéž gratulovala. „Věřím, že to zvládneme. Že ta jedinečná šance, kterou nesmíme promarnit, šance symbolicky zarámovaná tím, že komunisté jsou pryč, že ta šance bude pro nás natolik významnou, že to společně zvládneme,“ řekla delegátům sjezdu.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Před volbou předsednictva vystoupil také čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který shrnul svůj názor takto: „Situace je opravdu mizerná a my se s tím musíme vypořádat. To znamená, že by byl zázrak, kdybychom byli populární vláda. My budeme muset na rozdíl od Babiše podniknout několik nepopulárních kroků a to nám lidi budou vyčítat.“

Karel Schwarzenberg otevřeně podpořil kandidáta na post ministra zahraničí Jana Lipavského. „Považuji jej za velkou naději české diplomacie a musíme se za něj tvrdě postavit,“ zdůraznil.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]