TOP 09 vyzvala k odvolání komunisty Filipa z vedení Sněmovny

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (Twitter/Markéta Pekarová Adamová)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: Twitter/Markéta Pekarová Adamová

TOP 09 vyzvala k odvolání šéfa komunistů Vojtěcha Filipa z postu prvního místopředsedy Poslanecké sněmovny. Svými výroky měl napomáhat zájmům Ruské federace. Strana zároveň požaduje, aby byl zařazen na jednání Sněmovny mimořádný bod k vměšování Ruska do vnitřních záležitostí ČR.

„Je nepřijatelné, aby Poslaneckou sněmovnu reprezentoval člověk, který osočuje komunální politiky z propagace fašismu,“ sdělila dnes předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům před jednáním Sněmovny. Filip se podle ní těmito kroky stává aktivní součástí ruské propagandy proti České republice.

„Každý poslanec, kterému záleží na důvěryhodnosti České republiky, by měl tato slova odmítnout a hlasovat pro odvolání pana Filipa z funkce,“ dodala. TOP 09 plánuje zahájit sběr podpisů pro vyvolání hlasování o jeho setrvání ve funkci.

Adamová připomněla, že pod policejní ochranou jsou nyní pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a také starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Rusko kritizuje Koláře kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Bubenči, Hřiba kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi. Novotný je terčem útoků kvůli pamětní desce protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války významně podíleli na osvobození Prahy.

Podle týdeníku Respekt do Česka přijel s diplomatickým pasem pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle Adamové by měl být tento muž vyhoštěn.

Filip k informaci o ruském agentovi v nedělních otázkách Václava Moravce v ČT řekl, že bezpečnostní experti jako někdejší šéf vojenské rozvědky Andor Šándor to odmítli; prý „takovou blbost ještě nečetli“. Kritizoval současně pražské politiky. „Oni jsou ti, kteří tady oslavují fašismus. Postavit památník vlasovcům je jako postavit pomník fašismu,“ prohlásil šéf KSČM.

Aktualizace: Sněmovna odmítla zařazení mimořádného bodu k vměšování Ruska do vnitřních záležitostí České republiky. Proti hlasovali poslanci KSČM a SPD, jeden sociální demokrat a pět zástupců hnutí ANO, většina vládních zákonodárců se však zdržela.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner