TOP 09: Zeman musí Babiše odvolat, nový ministr nesmí být z ANO

Vedení TOP 09 (archiv FORUM 24)

Vedení TOP 09 | FOTO: archiv FORUM 24

Prezident Miloš Zeman musí ministra financí Andreje Babiše bezodkladně odvolat, žádá s odvoláním na ústavu opoziční TOP 09. Nový ministr nemůže být podle TOP 09 jmenován na návrh hnutí ANO, aby byla možná objektivní kontrola všech pochybností o Babišových majetkových a daňových poměrech. TOP 09 to uvedla ve zprávě z dnešního jednání předsednictva.

Zeman dnes zopakoval, že Babiše lze odvolat až poté, co bude vypovězena koaliční smlouva. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se podle něj podpisem koaliční dohody mezi ČSSD, KDU-ČSL a ANO dobrovolně vzdal části svých pravomocí. TOP 09 tvrdí, že prezident opovrhuje zákony a především ústavou a stává se tak bezpečnostním rizikem.

„Předsednictvo TOP 09 a všichni poslanci a senátoři TOP 09 proto důrazně žádají prezidenta republiky Miloše Zemana, aby splnil svoji ústavní povinnost a na návrh předsedy vlády ministra financí bezodkladně odvolal,“ stojí ve zprávě. Je podle strany nezbytné, aby Babiš opustil vládní funkci co nejrychleji.

„Domníváme se, že na ministerstvu financí musí proběhnout objektivní kontrola všech pochybností o majetkových a daňových poměrech Andreje Babiše. V takovém případě není možné, aby byl nový ministr jmenován na návrh hnutí ANO,“ míní TOP 09. Babišova bývalá skupina Agrofert, kterou převedl v únoru do svěřenského fondu, hnutí ANO a Babiš je podle TOP 09 jeden organismus. „Ať bude za hnutí ANO nominován kdokoliv, bude vždy zastupovat zájmy Agrofertu,“ dodala opoziční strana.

Prezident se chce Sobotkovým návrhem na Babišovo odvolání zabývat po návratu z Číny. Z ní přiletí v noci na 18. května. Pražský hrad avizoval, že Zeman cestu hodlá využít i k politickým konzultacím. Ministři sociální demokracie ale cestu se Zemanem ruší. Kvůli aktuální politické situaci tak učinili ministři zahraničí Lubomír Zaorálek, vnitra Milan Chovanec a zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]