Topolánek nastínil, jak se zbavit Babiše. Jednoduché to prý nebude, bojí se vězení

Bývalý premiér Mirek Topolánek  (ČTK)

Bývalý premiér Mirek Topolánek | FOTO: ČTK

Bývalý premiér Mirek Topolánek se domnívá, že Andrej Babiš už disponuje pouze posledními zbytky sil. Přesto však prý udělá cokoliv proto, aby se udržel u moci. Představa, že by mohl skončit ve vězení, totiž podle Topolánka šéfa hnutí ANO děsí natolik, že vynaloží veškeré úsilí, aby nepřišel o imunitu. Ve hře je prý i takzvaný Zlatý most.

Někdejší šéf ODS se o Babišově konci zmínil v rozhovoru pro Echo24. Premiér podle něj už nyní údajně nedisponuje takovou silou, jakou měl doteď. „Čas se posunul, teď už mu ani jeho voliči nevěří, že nekrade. Už si je kupuje. Nikdo jim nemůže slíbit tolik, kolik jim Andrej může dát,“ vysvětluje Topolánek. Připomněl tak argumenty Babišových voličů ze startu jeho angažmá ve vysoké politice.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Podle bývalého ministerského předsedy je vidět, jak se z Babiše vytrácí síla. „Životnost v české politice dělá nějakých osm let. Překonat toto osmileté období Babiš může, ovšem řekl bych, že už je úplně vyhořelý. Být premiérem je masakr,“ připomíná bývalý ministerský předseda s tím, že se jedná o velkou zátěž pro organismus. 

O pracovní vytíženosti ví Topolánek své. Osm let byl předsedou Občanské demokratické strany (2002-2010), tři roky stál v čele vlády (2006-2009). Od ledna do května 2009 byl také předsedou Rady Evropské unie. 

„Viděl jsem minulý týden Babiše na strategickém fóru ve slovinském Bledu, působil nervózně, vyčerpaně, unaveně, hystericky. I kdyby vyhrál, už republice ani z pohledu svých voličů nic nepřinese,“ je přesvědčen Topolánek. Třetí funkční období je podle neúspěšného kandidáta na prezidenta pro Babiše nutností. „Pro něj je to otázka byznysu i sebe sama,“ říká pro Echo24.

Andrej Babiš s Milošem Zemanem (ČTK)

Konkrétně se jedná o trestní stíhání, které premiéra stále „obtěžuje“ kvůli dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě. „Jestli bude Babiš pod tlakem a bude se obávat, že v momentě, kdy skončí, ho zavřou, tak při síle, kterou disponuje, a při poblázněnosti, prodejnosti a frustraci minimálně třetiny elektorátu může v politice zůstat klidně dál,“ varuje Topolánek. 

Podle jeho slov je ve hře i Zlatý most. Tím expremiér myslí informaci pro Babiše: Kámo, tak podívej se, my tě necháme na pokoji, dožij si v klidu v důchodu. „Zní to cynicky, ale já bych byl pro. Jinak se ho budeme těžko zbavovat, což, obávám se, ukážou volby za měsíc,“ dodává Mirek Topolánek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]