KOMENTÁŘ / Strategie hnutí ANO po porážce v prezidentských volbách, že mediálně upozadí Andreje Babiše a do popředí postaví Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka, přináší výsledky. Oba jsou stále věrnějšími klony svého šéfa, přičemž v poslední době vyniká předsedkyně poslaneckého klubu ANO.
Alena Schillerová se před poslaneckými prázdninami vrátila k projednávání změn v penzijním systému. Vláda a koalice podle ní prosadila svoje návrhy „natruc všem, což je za hranou, stejně jako jejich absolutní přezíravost vůči lidem“, pokračuje na sociálních sítích ve svých výhradách ze sněmovny.
Ostudné a autokratické způsoby
„Měli jsme bojovat o to, jestli se pětikoalici podaří protlačit zpomalení valorizace důchodů, tedy už druhou loupež na našich seniorech, a k tomu ještě znevýhodnění předčasného odchodu do penze,“ píše bývalá ministryně financí.
„Pro nás to byl den, kdy se bojuje o budoucnost tří milionů spoluobčanů. Pro poslance pětikoalice to byl den, kdy je potřeba se zabalit na dovolenou,“ naráží na skutečnost, že koalice prosadila pevný termín hlasování o novele ve třetím čtení.
„Koalice ostudným a opakovaně autokratickým způsobem protlačila novelu o důchodech. Poslanec pětikoalice je jako člen 108členného gangu nedotknutelný a nikomu se nemusí zodpovídat. Měli jsme připravené argumenty, čísla, pozměňovací návrhy, o kterých jsme chtěli jednat,“ dodává.
Schillerová avizuje, že poslanecký klub ANO vyčká, zda novelu schválí senát a podepíše prezident, a poté se poradí, zda znovu nepodá ústavní stížnost. Bylo by to kvůli penzím už podruhé, jelikož Ústavní soud bude řešit krácení letošní mimořádné valorizace.
Střelba do vlastních řad
Spory o porušení jednacího řádu nejsou ničím novým. Provázely všechny polistopadové reprezentace. Pokud dnes Alena Schillerová a Andrej Babiš hovoří o totalitě a autokratických způsobech, je to nejen nonsens, ale i střelba do vlastních řad v nedávné minulosti, kdy obstrukce nebyly – na rozdíl od současnosti – na denním pořádku.
Schillerová vyčítá koaličním poslancům, že chtěli odjet na dovolenou, ale nejnižší účast při závěrečném projednávání měly její ovečky. Chybělo na něm 18 zástupců ANO, plná čtvrtina. Kdyby všichni dorazili do práce, bylo by hlasování ještě velmi napínavé. Kolik z nich popíjelo – slovy Schillerové – na pláži mojito?
Opoziční ANO si nechce zvyknout, že v parlamentní demokracii vládne většina, nikoli svévole menšinové opozice. Tak tomu bylo i při mnohem těsnějších poměrech. Bylo tomu tak i za menšinové vlády ANO a ČSSD, jež ve sněmovně spolu s KSČM a často i SPD válcovala současnou koalici.
Slova Schillerové, že vláda prosazuje své názory natruc všem, popírají demokratické volby. Koaliční poslanci se zodpovídají svým voličům, kteří se rozhodují podle vlastních preferencí, nikoli podle subjektivních špílců bývalé ministryně.
Co je demokracie?
Pokud Schillerová přirovnává koalici k nedemokratickému gangu, opomíná pakt Babiše a Zemana jištěný komunisty, které šéf ANO označil za demokratickou stranu. Jak vidno, pohledy na to, co je a není demokracie, se značně liší.
Antisystémoví politici, kam se svými výroky řadí Schillerová, trpí představou, že volby jsou jen nezávazná šaráda a „demokracie“ je jen to, co je po vůli menšinové opozici. Pokud ovšem opozice o žádné změny v penzích nestojí, není co řešit.
Jak to bylo s „připravenými argumenty a pozměňovacími návrhy“ ve skutečnosti? Babiš vystoupil s obsáhlým projevem, který ze tří čtvrtin věnoval kritice migračního paktu a Green Dealu, přičemž jejich dnešní podoba vychází z rámcových pozic jeho vlády.
Zbytek času věnoval podobně odtažitým tématům, jako je ukrajinské obilí a kuřata s údajnou salmonelou (neměl na mysli Vodňanskou drůbež?), kritika médií, sandále, Colours of Ostrava, Orbán nebo třeba otázce, proč jde dálnice z Brna na Vídeň kolem Mikulova atd. atd… a pochopitelně vlastní sebechvále. O penzích prakticky nic.
Kde zůstaly věcné argumenty, o kterých píše Schillerová? Od šéfa seriózní opozice by se dalo očekávat, že předloží věcnou polemiku a nabídne vlastní řešení. Ostatně důchodovou reformu sliboval osm let, ale skutek utek.
Stejné je to s ohlašovanými pozměňovacími návrhy. Opozice je ve sněmovně předložila a bylo o nich hlasováno. Odmítaly novelu jako celek, nebo požadovaly nechat valorizaci penzí na současné úrovni. Lze se divit, že neprošly?
Zástupná kritika
Ke kritice, že byl porušen jednací řád, koalice namítá, že sněmovna jednala o tématu celkem 38 hodin. „V rámci jednotlivých čtení vystoupilo víc než 115 poslanců, celkově z tohoto počtu to bylo víc než 70 procent opozičních poslanců,“ upozornil šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.
Také nelze pominout, že Schillerová kritizuje zařazení pevného termínu hlasování, ale o týden dříve její klub vetoval odpolední projednávání téže novely před víkendem. Z toho lze dovodit, že kritika z řad ANO je zástupná. Nejde jim o diskusi, ale o oddalování přijetí nutných změn v penzijním systému, jež mají účinnost od září.
Na jedné straně stojí jednací řád, který po dlouholeté praxi vyžaduje změny podle evropských zvyklostí, ale dodnes byly neprůchodné. Na druhé straně opozice nemůže tvrdit, že jí byla upírána možnost se vyjádřit.
Ústavní soud se už k podobným situacím vyjadřoval. Pokud bude podána ústavní stížnost, bude soud znovu projednávat konkrétní případ, zda měla opozice dostatečný prostor. Na to má jistě právo, ale ústavní soudci už konstatovali, že vládní většina musí mít zároveň prostor k prosazení svých návrhů.
Nelze si nevšimnout, že komunikace Aleny Schillerové začíná klesat na dryáčnickou úroveň jejího šéfa, jakkoli je zatím nedostižný i při zpětném pohledu do novodobé parlamentní historie. Na rozdíl od něj její věty drží pohromadě, ale to nic nemění na tom, že mu tvrdě šlape na paty v předvádění demagogické a často lživé propagandy.