Toto je váš prezident Miloš Zeman: Když miluješ Rusko, není co řešit…

FB kancelář prezidenta

Miloš Zeman | FOTO: FB kancelář prezidenta

Prezident Miloš Zeman není jen obchodním zástupcem čínské firmy Huawei. On je evidentně i obchodním zástupcem ruského Rossatomu, společnosti, která se snaží jakýmkoliv veřejným i zcela neveřejným způsobem dostat k zakázce dostavby jaderné elektrárny Temelín. A kromě toho vlastně zastupuje cokoliv ruského.

V úterý přijal Zeman ruskou delegaci, vedenou ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. Na tom není nic divného, role prezidenta mimo jiné spočívá právě v přijímání podobných návštěv. Problém nastane ve chvíli, kdy Zeman zapomene, a to se mu stává často, že není ani premiérem ani naším ministrem průmyslu a už vůbec není lobbistou ve věci ruského ekonomického vlivu v ČR.

Pražský hrad poté informoval, že „prezident ocenil vývoj ekonomické spolupráce s Ruskem. Manturov vyzdvihl turismus a potvrdil zájem na dalších investicích Ruska v ČR a českých v Rusku.“

Tuto diplomatickou mluvu by asi bylo vhodné přeložit do srozumitelného jazyka. Takže:

„Vývoj ekonomické spolupráce s Ruskem“ znamená, že miliardář Kellner, o kterém se hovoří jako o skutečném hybateli prezidentova konání, vydělává na obchodu s Ruskem a prezident z toho má radost. Stejně tak zřejmě konta jeho poradce Nejedlého a kancléře Mynáře utěšeně rostou. A také ponížené díky ruské straně za podporu nesmyslného Zemanova „projektu“ kanálu Dunaj-Odra-Labe.

„Manturov vyzdvihl turismus a potvrdil zájem na dalších investicích Ruska v ČR a českých v Rusku“ – jinými slovy Jsme rádi, že moc nekontrolujete, kdo a proč k vám od nás jezdí, tedy koho a proč do ČR posíláme. O turismus asi moc nejde, protože Rusové našimi hoteliéry či správci památek vzhledem k jejich nabubřelému a nekulturnímu chování zrovna oblíbeni nejsou.

No a zájem na další investici je jasný. Rusové tu snad ani nechtějí (naštěstí) investovat do výstavby průmyslové infrastruktury, ostatně, co by u nás asi tak mohli vyrábět? Jde jen a jen o eminentní zájem na Temelínu a rekonstrukci Dukovan. Prezident se tím ani netají, sám dokonce zjišťoval možnost, zda by mohl být Rossatom vybrán bez transparentního výběrového řízení.

Tolik reálné zhodnocení významu delegace státu, se kterým máme objem zahraničního obchodu ve výši cca tří procentních bodů celého exportu a importu ČR. Ale podle prezidenta je Rusko jeden ze dvou nejdůležitějších obchodních partnerů. Partnerů České republiky ale ne. Partnerem Kellnera, Mynáře a Nejedlého zcela jistě.

Mimochodem, naše úřady do ČR nepustili jednoho z členů delegace. Podle našich informací má jít o někdejšího pracovníka ruské ambasády v Praze Andreje Kuzněcova. Proč? Ministr Manturov si totiž do delegace přivzal bez skrupulí osobu, která je na sankčním seznamu nežádoucích osob. Proč? Jednoduché, je dlouholetým spolupracovníkem ruských tajných služeb. Prostým slovem – špion, ostatně jako dalších několik desítek osob na pražském velvyslanectví RF. To ale Zemanovi vůbec nevadí.

Toto je váš prezident Miloš Zeman: Když miluješ Rusko, není co řešit…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner