Tradiční divadelní festival Jiráskův Hronov láká na řadu seminářů s divadelními odborníky

Jiráskův Hronov (NetwIN production)

Jiráskův Hronov | FOTO: NetwIN production

Již po devadesáté druhé se v polovině léta uskuteční návštěvníky oblíbený tradiční divadelní festival Jiráskův Hronov. Kromě bohatého programu festival každoročně nabízí semináře, které jsou vedeny předními divadelními odborníky. Určeny jsou nejen pro herce a další „divadelní dělníky“, ale i pro veřejnost. Zaměřují se na hlas, řeč, pohyb, loutky, světlo, spolupráci mezi hercem a režisérem či například na základy divadla. 

Poslední červencový víkend a následující srpnový týden tradičně patří přednímu divadelnímu festivalu Jiráskův Hronov, na který každoročně zavítají desetitisíce lidí. I letos se kromě bohatého divadelního a hudebního programu v rámci festivalu uskuteční řada seminářů s divadelními odborníky. Lektoři jednotlivých seminářů jsou vyhledávaní profesionálové ve svém oboru a zároveň většinou přednáší na DAMU nebo JAMU. 

()

„Rád bych pozval například na seminář vedený uměleckým šéfem Divadla Petra Bezruče Janem Holcem, který se zaměří na spolupráci mezi hercem a režisérem. Semináře nejsou však zaměřené pouze na herectví. Například seminář herecké abecedy dramaturga Městského divadla Brno Miroslava Ondry je určen pro začátečníky a pro lidi, kteří se chtějí naučit základy nejen divadla, ale obecně veřejného vystupování. To se může hodit i v běžném životě,“ říká programový ředitel festivalu Jan Julínek.

V rámci festivalu nebude chybět ani seminář pracující s loutkami pod vedením herce prestižního divadla Alfa Plzeň Josefa Jelínka. Náplní tohoto semináře bude věnovat se divadelní animaci, seznámení se s pojmem „loutka“ jako divadelním objektem i subjektem. Seminaristé si zde budou moci vyrobit vlastní „loutku“, vlastní představení, ale jak říká lektor Josef Jelínek, hlavně se zájemci naučí budovat vztah k loutce jako k rovnocennému jevištnímu partnerovi, ba dokonce snad i důležitějšímu, než jsme my sami.

„Velmi oblíbené bývají semináře zaměřené na hlas a řeč lektorky Evy Spoustové, která je vyhledávaná pro spolupráci mnoha profesionálními divadly i dabingovými studii po celé zemi,“ láká programový ředitel Julínek.

Na Jiráskově Hronově své místo mají i lidé, kteří nechtějí hrát. Na semináři „Světlo a Tma“ pod vedením light designéra Martina Špetlíka se seminaristé budou učit o fenoménech světla a tmy a o všem mezi tím. Dílna je určena nejen osvětlovačům, ale i scénografům, režisérům či hercům – zkrátka všem, kteří si už všimli, jak důležitá a zásadní je v divadle práce se světlem. Nepůjde zdaleka jen o technický seminář, tématem dílny bude především světlo jako nástroj výtvarníka.

(Týdeník FORUM)

Zájemci se dozví něco o kabelech, žárovkách a čočkách, ale především se budou zabývat intenzitou, úhlem a barvou světla. Martin Špetlík vytvořil více než sto světelných designů pro české i zahraniční projekty – od alternativních tanečních představení přes klasické činohry až po mohutné muzikály a opery. Své si odsvítil v Americe, Africe, Asii i v Evropě.

Ani na rodiny s dětmi festival Jiráskův Hronov nezapomíná. Rodiče mohou přihlásit své dítě do „Dětského semináře“, vedeného velmi oblíbenou lektorkou Evou Sukovou, a rodiče tak mohou mít volné dopoledne pro výlety po okolí a projít si například Adršpach, Náchod či Broumovské stěny.

Semináře probíhají od soboty 30. července do soboty 6. srpna 2022 vždy od 9 do 13 hod. Příjezd do Hronova se očekává v předvečer zahájení festivalu Jiráskův Hronov, tedy v pátek 29. července 2022, kdy proběhne prezentace seminaristů a úvodní setkání s lektory. 

Cena semináře je 2000 Kč. Kdo se přihlásí do semináře, může si objednat speciální permanentku na celý hlavní i doprovodný program (celkem 8 dnů) za speciální cenu pro seminaristy 1000 Kč. Spaní během festivalu si zájemci mohou vybrat z několika variant, včetně noclehů zdarma na karimatce v ZŠ nebo ve stanovém městečku. Lze si rovněž objednat stravu v hronovské školní jídelně.

Semináře a dílny jsou určeny zájemcům od 15 let (dětský seminář od 5 do 12 let). Osoby mladší 18 let musí do Hronova přivézt písemný souhlas rodičů na formuláři, který jim bude zaslán. Do seminářů se mohou zájemci hlásit nejpozději do 10. července 2022. Přihlášky a více informací na www.jiraskuvhronov.info/seminare. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články