Tragédie v Bohumíně: Oběti nejsou Romové a údajně pomalý zásah hasičů

Eric Drooker

Rasistické komentáře se začaly objevovat pod články informujícími o tragické události v Bohumíně, kde při sobotním požáru v panelovém domě zemřelo 11 lidí, z toho 3 děti. Podle dostupných informací se jednalo o žhářský útok a některé zpravodajské servery bezprostředně po tragédii uvedly, že policie zadržela Roma ve věku 54 let. Navíc se spekuluje, že i oběti požáru jsou Romové. Například na Novinkách.cz se objevil komentář čtenáře: „Pokud se jednalo o cikánskou sebranku, tak jejich smrt je naším štěstím.“ S ubohou lží o Romech přišel dezinformační web Vlastenecké noviny. Článkem se již zabývají orgány činné v trestním řízení.

„Je to náš dům a naši nájemníci, takže o nich něco víme. Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority,“ řekl v neděli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD). Podle něj určitě v bytě nebydleli všichni. „Mělo se tam jednat o nějakou oslavu, na kterou zřejmě přišel i host, který tam asi nebyl zván, a ten se k tomu postavil, jak se k tomu postavil, je to šílené,“ uvedl Bruzl.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Nájemníci vypáleného bytu nejsou Romové (redakce serveru Romea.cz zná jména nájemníků – pozn. red.). „Na oslavě ale byl údajně romský chlapec a žena Romka, proto většina tvrdí, že se jedná o romskou rodinu,“ uvedla pro Romea.cz Jolana Šmarhovyčová. Informace o etnickém původu útočníka se rozcházejí.

Co se týká údajně pomalého zásahu hasičů, operační středisko přijalo tísňové volání v sobotu v 17:48. Hasiči ze stanice Bohumín přijali tuto událost v 17:49 a o minutu později už opouštěli hasičskou stanici. Na místo události dorazili v 17:54. To už z oken šlehaly plameny a požár zachvátil celý byt.

Hasiči požár bytu lokalizovali po dvou hodinách, hašení probíhalo jak zevnitř budovy, tak z vysunutého žebříku. Kolem 20:00 byl oheň zlikvidován a bylo zahájeno vyšetřování příčin vzniku a rychlého šíření požáru. Na místo události dorazil také psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání přítomnosti akcelerantu hoření. Prohledávání bylo pozitivní na přítomnost hořlaviny, což vysvětluje, proč se požár tak rychle rozšířil.

Hasiči mezitím vběhli do domu a začali vyvádět jednotlivé obyvatele. Mezi nimi i souseda, jehož byt je přímo vedle hořícího. „Slyšel jsem ránu, jak dopadlo první tělo. Nechápu, proč vyskočili, hasiči mi vyrazili dveře, nasadili dýchací masku a vyvedli mne po schodišti dolů. Tedy až poté, co sousedé vyskočili okny,“ popisuje soused.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]