V Kolumbii spadlo letadlo, na palubě byl brazilský fotbalový tým. Přežilo 5 lidí

Eric Drooker

V Kolumbii se zřítilo brazilské letadlo s 81 lidmi na palubě, podle agentury AP přežilo pouze 5 lidí, kolumbijská policie potvrdila 76 mrtvých. Letoun, který přepravoval brazilský fotbalový klub Chapecoense, se ztratil z radarů  v západokolumbijském státě Antioquía. Letadlo letělo z Bolívie na mezinárodní letiště v Medellínu. Příčina katastrofy zatím není známá, pilot však krátce před havárií hlásil technické potíže.

Kolumbijské úřady zahájily záchranné práce. Oblast katastrofy je ovšem těžko přístupná, v místě vydatně prší několik dní. Příčina pádu letadla zatím není jasná, pilot ale krátce před havárií hlásil technické potíže. Portál deníku Daily Mirror napsal, že pilot začal v tísni vypouštět palivo, aby tak předešel velkému výbuchu po nárazu. Podle úřadů posádka oznámila, že má problémy s elektřinou.

screenshot-2016-11-29-07-24-57

„Policie dorazila na místo neštěstí a poskytuje veškerou možnou pomoc,“ citovala AFP z komuniké letiště. Podle něj na palubě stroje, který se zřítil asi 50 kilometrů od Medellínu, bylo 72 cestujících a devět členů posádky.

Podle mluvčího úřadu civilního letectví letadlo zmizelo z radarů v pondělí ve 21:30 místního času (v 03:30 SEČ).

Letoun byl sedmnáct let starý čtyřmotorový hornoplošník střední velikosti British Aerospace 146 ve verzi Avro RJ85, provozovala ho bolivijská společnost LAMIA.

Mezi zachráněnými jsou podle informací z twitteru i nejméně dva hráči fotbalového klubu Chapecoense z jihobrazilského města Chapecó, který byl na palubě.

Klub Chapecoense z jihobrazilského města Chapecó měl ve středu hrát v Medellínu finále Jihoamerického poháru proti kolumbijskému týmu Atlético Nacional. Chapecoense je od roku 2015 účastníkem nejvyšší brazilské fotbalové ligy. V kádru byli s výjimkou jednoho Argentince fotbalisté brazilské národnosti, kapitán Cléber Santana v minulosti hrával za Atlético Madrid.

Podle informací španělského listu Sport stejné letadlo před necelými třemi týdny přepravovalo argentinskou fotbalovou reprezentaci. Mužstvo s hvězdným útočníkem Lionelem Messim letělo do Brazílie k zápasu kvalifikace o postup na mistrovství světa, který prohrálo 0:3

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]