Tragický týden ve Středozemním moři má tvář utopeného dítěte

Po Ajlanovi Kurdím ze Sýrie má uprchlická krize svůj další tragický symbol. Německá média přinesla fotografii ani ne ročního dítěte, které zemřelo ve vlnách Středozemního moře. Podle německé humanitární organizace Sea-Watch, která fotografii zveřejnila, bylo dítě nalezeno v moři minulý týden, krátce poté, co se potopila dřevěná loď s uprchlíky směřujícími z Libye do Evropy.

Na snímku záchranář drží v náručí malé dítě se zavřenýma očima a namodralými rty. Nebylo uvedeno, zda se jedná o chlapečka nebo o holčičku, ani to, zda jeho rodiče jsou mezi přeživšími. „Začal jsem zpívat, abych se povzbudil a vyjádřil své city v této nepochopitelné, srdcervoucí chvíli. Ještě před šesti hodinami toto dítě žilo,“ řekl záchranář, otec tří dětí a povoláním hudební terapeut.

Podobná fotografie utopeného tříletého Ajlana před několika měsíci vyvolala množství emocí, ty však podle chlapcova otce nic nezměnily. „Začíná být stále více jasné, že jeho oběť byla zbytečná, protože uprchlíci jsou stále pohřbíváni po mořskou hladinou a na jejich zoufalé situaci se dodnes nic nezměnilo,“ řekl nyní chlapcův otec.

Ve Středozemním moři se minulý týden utopilo nejméně 880 uprchlíků a migrantů směřujících do Evropy. Informoval o tom Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Itálie se stala opět hlavní tranzitní zemí pro migranty směřující do Evropy po uzavření takzvané balkánské stezky a dojednání dohody mezi EU a Tureckem o vracení migrantů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner