Tragický útok v Mali: Mrtvých je 27

Eric Drooker

Zásah proti islamistickým ozbrojencům hlásícím se k teroristické síti al-Káida, kteří ráno přepadli hotel Radisson Blu v Bamaku a drželi rukojmí, skončil. Oznámil to ministr bezpečnosti Salif Traoré. Podle vojenských a bezpečnostních zdrojů ještě prohledávali členové zvláštních jednotek, mezi nimiž nechyběly především desítky francouzských vojáků, vnitřek budovy. V hotelu bylo zatím podle jednoho vojenského zdroje nalezeno nejméně 27 mrtvých a zabiti byli nejméně tři útočníci. Oficiální informace o skutečném počtu obětí ale dosud úřady neposkytly.

Podle televize Al-Džazíra se k útoku přihlásilo islamistické hnutí Murábitún, založené před dvěma lety obávaným radikálem Mochtárem Belmochtárem, o kterém se již několikrát spekulovalo, že je už po smrti. V nahraném prohlášení se uvádí, že Murábitún chce akcí dosáhnout propuštění svých bojovníků vězněných v Mali a zastavení útoků proti hnutí na severu země.

Podle agentury Reuters vojáci OSN uvedli, že v přízemí hotelu objevili 12 těl a v prvním patře dalších 15.

Mezi oběťmi je podle AFP přinejmenším jeden občan Belgie, zřejmě poslanec parlamentu valonského regionu. Žádné další informace o obětech zatím nejsou k dispozici. USA nejprve uvedly, že mezi mrtvými nejsou žádní Američané. Pak ale informovaly, že mezi mrtvými je jeden americký občan. Informace o obětech mezi svými občany nemá zatím Francie.

Podle informací maliského ministerstva bezpečnosti bylo v hotelu v době útoku na 140 hostů z nejméně 14 států. Jde o občany Alžírska, Belgie, Číny, Francie, Indie, Kanady, Maroka, Německa, Pobřeží slonoviny, Ruska, Senegalu, Španělska, Turecka a USA.

Ministerstvo obrany Spojených států sdělilo, že v hotelu bylo v době přepadení 22 amerických vojáků a civilních zaměstnanců a že všichni jsou v pořádku.

Čeští vojáci, kteří působí v Mali v rámci výcvikové mise Evropské unie, jsou podle sdělení generálního štábu armády v pořádku.

Podle bezpečnostního zdroje agentury AFP v hotelu zasahovali společně s maliskými silami příslušníci francouzské speciální jednotky, kteří přiletěli z metropole Burkina Fasa Ouagadougou.

Ozbrojenci přepadli hotel časně ráno a zajali 170 lidí. Několika desítkám osob se podařilo uniknout a ostatní zásahové síly postupně osvobozovaly.

Organizace Murábitún se přihlásila už k prvnímu útoku proti hotelovému zařízení v Bamaku z letošního března, který byl rovněž namířen proti cizincům. Tehdy zahynulo pět lidí, z toho tři občané Mali, Francouz a Belgičan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner