Transparentní Realisté tají, za co utrácejí. Od Dospivy dostali další miliony

Petr Robejšek představuje svou dnes již neexistující stranu. (reprofoto youtube.com)

Petr Robejšek představuje svou dnes již neexistující stranu. | FOTO: reprofoto youtube.com

Politická strana Realisté, kterou zakladatel Petr Robejšek řadí mezi pravicová uskupení, má jako jeden ze svých hlavních témat transparentnost. A to především ve financích. Proto si Realisté před koncem minulého roku zřídili transparentní účet, kde se kdokoliv kdykoliv může podívat na to, jak strana hospodaří. Od koho kolik peněz dostává, za co je utrácí. Jenže to tak úplně nevyšlo.

Už v lednu jsme informovali o tom, že Realisté dostali na účet tři miliony korun od spolumajitele investiční společnosti Penta Marka Dospivy. Obratem peníze převedli na další účet strany. Ten už však není transparentní. Nikdo tak neví, za co a komu Realisté platí. Po medializaci zástupci strany prohlásili, že to zatím nic není a pouráželi novináře. Sluníčkoví novináři prskají a to ještě nic pořádně nezačalo. Bortíme jim boha politické korektnosti a jediné pravdy, psali Realisté na Facebooku. A měli pravdu. Tehdy to ještě nic nebylo. Ve své taktice Realisté pokračují.

Na jejich transparentní účet za několik posledních měsíců dorazily různé částky. A výdaje? Čas od času si na onen druhý účet pošlou půl milionu, jinak nic. Nikdo stále nemá ponětí o tom, za co utrácí nová strana zakládající si na transparentnosti.

Podle výpisu je největším sponzorem stále Marek Dospiva. Straně už věnoval minimálně pět milionů korun. Dospiva je spolumajitelem společnosti Penta. Ta patří mezi největší investiční společnosti v České republice. Aktivní je však také v zahraničí. V České republice těmto investorům patří například řada nemovitostí, síť lékáren Dr. Max, Fortuna, Aero Vodochody nebo vydavatelství Vltava Labe Media zahrnující portfolio časopisů a regionální Deník. V souvislosti s nákupem jednoho ze tří největších českých novinových vydavatelství Marek Dospiva v rozhovoru pro HN před časem prohlásil: „Nebudu chodit kolem horké kaše. To, že média vlastníme, nám dává jistotu, že pro kohokoli bude horší nás iracionálně napadat. To iracionálně bych podtrhl.“ Marek Dospiva studoval na konci osmdesátých let v Moskvě a Pekingu. První kapitál se společníkem Jaroslavem Haščákem získal z dovozu textilu z Asie do Evropy. Investiční skupina má sídlo na Kypru, který je považován za daňový ráj.

Vznik politické strany Realisté ohlásil před koncem roku politolog Petr Robejšek. Strana má podle jeho slov ambici stát se po letošních podzimních volbách nejsilnější pravicovou stranou v ČR. Robejšek žije trvale v Německu, známý je kritikou Evropské unie a naopak vlídnějším vztahem k Rusku. Na to také před časem narážel publicista a politik Petr Havlík v rozhovoru pro DVTV. Podle něj mají za stranou Petra Robejška stát Rusové. „Hlavním akcionářem Alfa banky je Michael Friedman, velmi vlivný prokremelský oligarcha. A Alfa banka teď zakládá novou politickou stranu v Čechách. To je uskupení pana Robejška. To nefinancuje jenom Marek Dospiva z Penty, ale zakládal to šéf správní rady Alfa banky Petr Šmída,“ uvedl Petr Havlík.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]