Transparenty s písmenem Z nenápadně mizí z ruských měst. Zřejmě jde o změnu propagandy

Ruský symbol "Z" (AdobeStock)

Ruský symbol "Z" | FOTO: AdobeStock

Místní úřady ve městech po celém Rusku v posledních dnech odstranily transparenty s písmenem “Z”, symbolem podpory ruské invaze na Ukrajinu, protože se zdá, že válka vstupuje do nové fáze krvavých bojů a omezených územních zisků na východě Ukrajiny.

Web Themoscowtimes.com píše: “Šéf politické strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov na začátku tohoto týdne uvedl, že mu moskevští městští strážníci nařídili, aby ze sídla strany v ruském hlavním městě sundal proválečný transparent. Podle zpráv místních médií se zdá, že byl odstraněn nejméně jeden další transparent s písmenem “Z” v centru Moskvy, kromě případů v dalších městech včetně Sankt Petěrburgu, Novosibirsku a Kirova.”

(Týdeník FORUM)

“Může jít o nějaký druh přeznačování. Válka zjevně ustrnula jak politicky, tak vojensky,” řekl listu The Moscow Times Abbas Galljamov, politický analytik a bývalý autor projevů ruského prezidenta Vladimira Putina.

Transparent na sídle organizace Spravedlivé Rusko byl odstraněn po “četných výzvách občanů”, uvedl Mironov ve středu v příspěvku na Telegramu. Dodal, že v Moskvě už “nic nepřipomíná válku”.

The Moscow Times připomíná, že “písmena Z a V, která původně používaly ruské jednotky na Ukrajině jako rozpoznávací znaky, se stala oblíbeným symbolem podpory ruských vojsk – používají se na školních shromážděních, na budovách, tričkách, a dokonce i jako dekorace na jídle”.

Odstraňování symbolu “Z” z některých veřejných prostranství ve velkých městech by mohlo naznačovat, “že se Kreml snaží válku vykreslit v jiném světle, protože boje se blíží ke čtvrtému měsíci bez ruského průlomu”.

Na fotografii zveřejněné ve čtvrtek se zdálo, že dělníci odstraňují transparent s písmenem “Z”, který hlásal “Za prezidenta! Za armádu! Za vítězství!” z hlavní kanceláře státních Ruských železnic v centru Moskvy. “Před pondělními oslavami státního svátku u příležitosti Dne Ruska nebyly na vlajkách a transparentech v centru Moskvy vidět žádné znaky písmen Z a V – místo toho byly pouze pomalovány bílou, červenou a modrou barvou ruské státní vlajky.”

(FORUM 24)

V Sankt Petěrburgu byl nápis “Z” odstraněn údajně po formální stížnosti místních obyvatel a  podobné transparenty byly odstraněny ve městě Kirov, 950 kilometrů východně od Moskvy, a v sibiřském Novosibirsku.

“Přestože zmizení transparentů ‘Z’ pravděpodobně neznamená zásadní změnu politiky, může představovat začátek nové fáze bojů,“ uvedl Andrej Kolesnikov, expert na ruskou politiku z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. „Možná se něco koriguje v PR strategiích kvůli nové fázi války, v níž se pozornost zaměří na ‘osvobozená’ území.”

Ruský vojenský postup se v současnosti poměrně zastavil a boje se nyní soustřeďují na relativně malém území východní Ukrajiny. Podle analytika Galljamova by odstranění dobře viditelných znaků války mohl být způsob, jak připravit obyvatelstvo na vojenskou porážku – nebo alespoň na absenci jasného vítězství. “Když se odstraní vizuální symboly, zájem veřejnosti poklesne.”

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články