Trapas britského ministra pro brexit: Československo nemá vládu

Ministr pro odchod Británie z EU David Davis  (The Independent)

Ministr pro odchod Británie z EU David Davis | FOTO: The Independent

Pořádnou ostudu si utrhl britský ministr pro brexit David Davis, který prohlásil na jednání britského parlamentu, že Československo nemá vládu. Což o to, pravdu má. Československo nemá vládu od 1. ledna 1993. Davis buď neví, že od tohoto data na mapě nenajde ani Československo, nebo se na něm projevila únava z náročných vyjednávání o odchodu Británie z EU. Na Twitteru se jeho vyjádření okamžitě stalo terčem vtípků.

„David Davis právě řekl: ,Československo nyní nemá vládu.‘ Má pravdu. Československo se rozpadlo v roce 1993,“ napsal na Twitteru Alan Firth.

„Lidé si dělají srandu, ale to, že Československo v současnosti nemá vládu, je první Davisův pravdivý výrok týkající se Evropy,“ přidal se Greg O´Ceallagih.

„Počkat! David Davis si myslí, že Československo je stále země. Díkybohu, že nemá nic společného s evropskou politikou nebo čímkoli důležitým,“ napsal uživatel Andrew Collins.

Osmašedesátiletý David Davis je hlavním vyjednavačem Velké Británie s Evropskou unií. Odchod z EU si Britové odhlasovali v červnu 2016. Vláda premiérky Theresy Mayové je poslední dobou pod velkým tlakem. Řada Britů volá po opakování referenda, jelikož si podle nich mnozí obyvatelé až nyní plně uvědomili, co odchod z evropského společenství způsobí. Zastánci odchodu pro změnu vládu kritizují za váhavost a nedostatečně tvrdý postoj při vyjednávání s EU.

Ministr pro brexit Davis výrok pronesl, když odpovídal v parlamentu na otázku, co by se stalo, kdyby se uzavření dohody s EU v rámci brexitu odkládalo do poslední chvíle. Davis nejprve odpověděl, že by to Británii dostalo do silné pozice. K postavení dalších zemí EU dodal: „Německo, Rakousko, Holandsko ani Československo nemají v tuto chvíli vládu, takže to (vyjednávání) není jejich priorita.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]