Trapas, který se nesmí opakovat: V roce 2009 české předsednictví poznamenal pád vlády

(Archiv)

FOTO: Archiv

Před třinácti lety byl Mirek Topolánek předsedou Rady EU a v Česku proběhlo jeho první evropské předsednictví. Topolánek jej ale nedokončil, kvůli pádu vlády to udělal jeho zástupce, šéf úřednického kabinetu Jan Fischer. To je věc, která by se letos opakovat neměla, a nezbývá než doufat, že to bude Petr Fiala, kdo na konci roku předá otěže Švédsku. Jsme připraveni? Pravděpodobně ano. Ale to se říkalo už tehdy.

První pololetí roku 2009 mělo několik zásadních momentů, které české předsednictví poznamenaly. Z hlediska image naší země nás hned na počátku v očích partnerů poškodilo dílo Davida Černého Entropa, plastika umístěná v Bruselu, která zobrazovala údajné stereotypy jednotlivých zemí. Jenže některé proti urážlivému dílu ostře protestovaly, a navíc se ukázalo, že Černý lhal, když tvrdil, že se na díle podílelo sedmadvacet výtvarníků z celé Evropy. Část musela být zakryta a Česko se dokonce omlouvalo. Černý nakonec ani nedostal zaplaceno. Z dnešního pohledu jde ale samozřejmě spíše o drobný trapas, který patří do kategorie zajímavostí a nekonvenčních historek.

Předsednictví mělo několik větších politických úkolů: Karel Schwarzenberg tehdy vedl tým, který se účastnil mírových jednání v Gaze, konalo se několik summitů a také se protestovalo, například proti umístění amerického radaru v ­Brdech. V dubnu do Prahy dorazil americký prezident Barack Obama, který zde představil plán na jaderné odzbrojení. „Začneme práci na snížení našeho arzenálu, budeme letos jednat s Rusy o nové smlouvě o jaderných zbraních,“ sliboval tehdy Obama. Jak tento plán dopadl, dnes jasně vidíme, to je ale trochu jiná kapitola. Všechno šlo ale docela dobře až do chvíle, kdy byla 8. května Topolánkově vládě vyslovena nedůvěra. Poslední měsíc tak Radu EU řídil šéf úřednické vlády Jan Fischer, 1. července 2009 vedení převzal Stock­holm stejně tak, jak se to stane 1.led­na 2023.

Špatná, a ještě horší varianta

V letošním roce dostáváme šanci na reparát. Předsedou Rady EU se stane Petr Fiala a jeho poradce Tomáš Pojar Týdeníku FORUM popsal, co je podle něj na příštích měsících nejzásadnější. „Výzvou je pro nás udržení evropské jednoty. Chceme…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články