Trapná pohádka o Honzovi Hamáčkovi, který přechytračil sám sebe

Předseda ČSSD Jan Hamáček a poslanci Jan Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová
 (ČTK)

Předseda ČSSD Jan Hamáček a poslanci Jan Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová | FOTO: ČTK

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se pustil do své obhajoby úplně sám a dokonce na sociálních sítích v přímém přenosu. Psychologická taktika je zřejmá: odklonit novinářské zjištění o plánované výměně mlčení ve vrbětickém případu za milion vakcín Sputnik k personifikaci sporu mezi novinářem Jankem Kroupou a ublíženým ministrem vnitra.

I proto si dala ČSSD tu práci, aby vypracovala pamflet na novinářskou kariéru Janka Kroupy, i proto Hamáček věnuje svůj čas tweetům a odhalování nových utajených svědků, kteří potvrzují, že se jim osobně chlubil, jak jede do Moskvy zařídit Sputnik. „Tohle mi vysvětloval: že strana, která oočkuje národ, má šanci přežít, a že on přiveze milion Sputniků a že je to ta záchrana sociální demokracie,“ citoval svědectví Hamáčkova stranického kolegy web Seznam Zprávy.

Uplynulo pár minut a do veřejné diskuse vstupuje prostřednictvím svého twitteru samotný ministr Hamáček. Co tam máte dál, pane Kroupo? I váš utajovaný svědek Martin Netolický říká, že jsem žádnou vlastizradu neplánoval,“ reagoval.

Připomeňme, že se jedná o osobu pardubického hejtmana Martina Netolického, který je dlouhodobým kritikem Hamáčkovy linie v ČSSD a zejména vládní spolupráce s hnutím ANO Andreje Babiše. Krátce na to web nové zjištění aktualizuje a dodává, že „odtajněný“ svědek Netolický je připraven svá tvrzení o cestě do Moskvy za Sputnikem doložit i oficiálně. Pro ČTK to taky následně udělal a potvrdil, že Hamáček s ním o dovozu vakcín skutečně mluvil.

Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Celou aféru rozpoutal článek s explozivním zjištěním. Hamáček měl při schůzkách na ministerstvu vnitra různým lidem vyprávět, že pojede do Moskvy zařídit vakcíny Sputnik. Součástí celého obchodu měla být výměna milionu neschválených ruských vakcín za taktické mlčení Česka o zjištěních našich bezpečnostních služeb a policie, že smrtící explozi v muničních skladech ve Vrběticích naplánovali a na našem území provedli dva ruští agenti s diplomatickým krytím. Tuhle verzi sice hejtman Netolický nepotvrdil a ani dál nemíní řešit, avšak v okamžité reakci na první odhalení Seznam Zpráv Hamáček odmítl všechna tvrzení paušálně jako nesmysly a bohapusté lži.

Navenek tady máme rádoby válku mezi bývalým nejpopulárnějším českým politikem a investigativním reportérem, posléze médiem, které se za něj plně postavilo. Tak by to mělo vypadat, ale není tomu tak. Hamáček už několik týdnů šíří verzi o svém naprosto geniálním zastíracím manévru, kdy avizoval cestu do Moskvy za Sputnikem, aby následně oznámili s premiérem Babišem skutečnou pravdu o ruském špionážním pozadí tragédie ve Vrběticích v roce 2014.

Poté se Hamáček totálně zapletl do konstrukcí o strategických telefonátech s českým velvyslancem, (ne)dohodou s premiérem o obchodní cestě do Moskvy, (ne)přiznáním o termínu, kdy se skutečně dozvěděl o finální vyšetřovací zprávě o Vrběticích. Vysvětlit nedokáže ani to, proč jako ministr vnitra obcházel v předstihu ministra zahraničních věcí, kterým byl tehdy shodou okolností jeho stranický rival Tomáš Petříček.

FORUM 24 (archiv)

Dnes je jasné jenom tolik, že Hamáček po svém znovuzvolení šéfem ČSSD uvěřil aspoň na chvíli sám v sebe a v pocit vlastní geniality. Proto nechal okamžitě vyházet své kritiky z vedení strany, svého protikandidáta vyhnal z ministerstva zahraničí a (ne)plánoval spasitelskoucestu do Moskvy pro neschválenou vakcínu. Muž, jehož kariéra je prorostlá jen a jen s celoživotním působením v sociální demokracii, a který se stal předsedou ČSSD díky tomu, že jako pragmatický a beznázorový kariérista vadil rozhádaným stranickým frakcím nejméně. Moskva měla být jeho šance na návrat do velké politické hry s cílem posílit svou trapně slabou pozici vůči Babišovi a ještě trapnější pozici ČSSD v průzkumech veřejného mínění.

Výsledek? Malý český politik vyšel a vychází z celé své kauzy ještě menší a ještě trapnější. Dnes může Hamáček jenom tweetovat a zneužívat padající ČSSD na obhajobu sebe a svých osobních útoků na novináře. Každý, kdo tvrdí, že předseda sociální demokracie z téhle kauzy nemůže vyjít poražený, má trpkou pravdu. Hamáčka porazit už nelze, ten se porazil a dorazil už dávno úplně sám. Jeho jedinou šancí totiž nebyla a není žádná Moskva se svou vakcínou, ale jenom Andrej Babiš a Miloš Zeman. To je skutečný důvod toho, že tragikomická pohádka o chytrém Honzovi, který přechytračil jenom sebe, nemá už dávno standardní politický konec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]