Trapný Hamáček zase „vyhrožuje“ Babišovi. Ten se mu vysměje

ČTK

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Předseda ČSSD si zřejmě libuje v tom, když je veřejnosti pro smích. Jak jinak si vysvětlit jeho názorové kotrmelce, které dokáže předvádět s velkou precizností. Obzvláště v momentě, kdy se hovoří o setrvání sociálních demokratů ve vládě Andreje Babiše. Tak často z kabinetu snad ještě nikdo neodcházel. Přitom každý dobře ví, že z toho nic nebude.

Když Jan Hamáček použil výhružku o možném odchodu z vlády poprvé, mnozí se divili, kde se to v něm vzalo. Jindy úslužný politik, který si vlastní názor tvoří podle toho, co řekne grémium ČSSD, se „vytáhl“. Jak se ovšem ukázalo, konec v Babišově kabinetu je pro Hamáčka pouhým vyjednávacím artiklem než skutečnou hrozbou.

V rámci tříměsíční frašky okolo výměny ministra kultury se téma „ČSSD v opozici“ objevilo opět na stole. S trochou nedůvěry veřejnost sledovala, jak ovšem nakonec Hamáček opět couvl Zemanovi s Babišem. Z celé kauzy vyšel jako ustrašený politický amatér, kterého si zkušenější pánové „vychutnali“. Silácké výkřiky o tom, že buď bude Michal Šmarda na ministerstvu, nebo hrozí pád vlády, vyšuměly.

Z důrazného požadavku se stala pouze pošeptaná prosbička slabého předsedy skomírající partaje. Sociální demokraté jsou zase trochu víc pro smích a každému už je jasné, že ČSSD z vlády nikdy neodejde, nikdy. Se 6,5 procenty v průzkumech si to skutečně nemůže dovolit. Řeči o tom, že Hamáček a spol. chrání Českou republiku od SPD, která by zaujala místa ve vládě, jsou hloupost.

Každému, kdo politiku sleduje, je přece jasné, že jde jen a pouze o ministerská křesla. Pouze úspěchy sociálnědemokratických členů vlády totiž mohou straně pomoci trochu zvednout volební potenciál.

Tomu ale určitě nepomůže, když se Jan Hamáček začne ohánět dalším odchodem ČSSD z vlády. Tentokrát v momentě, kdy by se začalo řešit odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten by podle spekulací mohl vadit Andreji Babišovi kvůli kauze Čapí hnízdo.

Jestli si předseda socialistů myslí, že se nyní bude premiér bát, že mu odejde koaliční partner, má smůlu. Nejen, že moment překvapení promeškal na hloupost, ale také je na něm vidět, že nedokáže držet slovo. Možná proto si s Babišem tak rozumí. V tom jsou totiž oba stejní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner