Trefa izraelské ministryně spravedlnosti do černého

Eric Drooker
V pátek 27. ledna jsme si připomněli, byť mnozí z nás jen ve svém nitru, hrůzu hrůz, zlo všech zel, peklo pekel – holocaust. Bezbřehé utrpení nevinných, které se vymyká lidskému chápání.

Vzpomínkové akce se konaly v celém civilizovaném světě. Izraelský server Times of Israel hlásil, že k diplomatům akreditovaným v Izraeli promluvila tamní ministryně spravedlnosti Ayelet Šakedová. Na setkání v kibucu Tel Jicchak u Netanyje v centrální části státu. Místo nebylo vybráno náhodně. V kibucu se nachází Massuah – Institut pro studium holocaustu. (Nezaměňovat s památníkem Jad Vašem v Jeruzalémě.)

Ministryně ve svém vystoupení zaujala několika myšlenkami, které stojí za to nabídnout přemýšlivým českým čtenářům.

Nejprve: Židé jsou dnes vražděni v důsledku přetrvávajícího antisemitismu, antisionismu a podněcování k terorismu, nikoli kvůli frustraci palestinských Arabů z pozastavených mírových rozhovorů.

Za druhé, podle jejího názoru, k němuž se přihlašuje i autor tohoto příspěvku, v neklidné oblasti Blízkého východu Izrael není problémem, ale řešením. Šakedová ambasadory vyzvala, aby se připojili k válce proti podněcování terorismu a rasismu.

Třetí myšlenka: Skutečnost, že svět zavírá oči před íránskou podporou genocidy v Sýrii a rozhodl se opakovaně odsuzovat jedinou zemi na Blízkém východě, která si vpravdě cení lidského života, svědčí o používání dvojího metru a neochotě vypořádat se se zlem.

Co z toho všeho plyne?

Že svět nahlíží na arabsko-izraelský konflikt falešnou optikou. Tak jako byl holocaust způsoben brutálním a do té nejděsivější podoby dovedeným antisemitismem, je dnešní vraždění Židů způsobeno antisemitismem právě tak. Na Blízkém východě se k němu přidružuje antisionismus (Židům je upíráno právo na vlast) a ze strany palestinskoarabské samosprávy, její propagandy a systému vzdělávání také podněcování, jež v konečném důsledku vede k terorismu. Řeči o tom, že teror je generován frustrací Arabů jsou hloupé výmluvy. Každý člověk všude na světě může být z toho či onoho frustrován, ale to ho ještě neopravňuje vraždit.

Dodejme, že o frustraci jako příčině teroru rád hovoří i šéf autonomie Mahmúd Abbás. Otázkou ovšem je, zda to není právě on, kdo vyvolává v Arabech iluze a falešné naděje, jež pak vedou ke zklamání.

Ačkoli je Izrael soustavně stavěn na pranýř (v OSN, UNESCO i jinde) a byl mu vypálen cejch hlavního problému v regionu Blízkého východu, při bližším pohledu zjistíme, že je to propagandistická lež. Tuto část světa nedestabilizuje Izrael, ale muslimové. Izrael nemá nic společného s největší krizí posledních let, kterou je občanská válka v Sýrii. Izrael nemá nic společného ani s Islámským státem, což je další gigantický problém oblasti. Izrael nezpůsobil válku v Jemenu. Ani nezřídil teroristické buňky na Sinaji. Nestojí ani za teroristickými útoky v Turecku. Viníky toho všeho je třeba hledat jinde, nikoli v Jeruzalémě. Ministryně Šakedová naznačuje kde: byť ne výlučně, tak především v Teheránu a jeho politice.

A proč je Izrael řešením? Kdyby okolní muslimské státy fungovaly a počínaly si ve své vnitřní a zahraniční politice jako stát židovský, byl by v oblasti mír už dávno. Izrael jako demokratický právní stát garantuje všem svým obyvatelům občanská práva a svobody. Všem, kdo se chovají civilizovaně a neusilují o jeho likvidaci. Respektuje sousedy a od svého vzniku neusiluje o nic jiného než o mír a dobré vztahy s nimi, jak bylo ostatně uvedeno už v jeho deklaraci nezávislosti 1948. Pokud existují či existovaly mezi Izraelem a Araby problémy, pak je třeba říci, co je způsobilo: zavilá protiizraelská nenávist na straně Arabů, neochota respektovat realitu (ustavení židovského státu v Palestině).

Z vystoupení ministryně Šakedové lze také dovodit, že dokud bude svět měřit dvojím metrem, jinak Izraeli a jinak Íránu, dokud bude zavírat oči před skutečným původcem zla, budou šance na skutečný mír v oblasti vepsí.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]