Trend potvrzen: ANO se v průzkumech propadá, Piráti a STAN jasně vedou

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO)  (ČTK)

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO) | FOTO: ČTK

V Otázkách Václava Moravce byl zveřejněn další průzkum agentury Kantar, který ukázal, jak se preference hnutí ANO Andreje Babiše propadají. Koalice Pirátů se STAN získala v průzkumu 34 procent hlasů, koalice SPOLU 17,5 procenta. Voličská podpora hnutí ANO se snížila na 22 procent a ČSSD by se ocitla mimo sněmovnu.

Na voličských preferencích se jasně podepisuje nezvládnutí pandemie covidu-19. Hnutí ANO jako vládní strana, která má předsedu vlády, ztrácí oproti dřívějším průzkumům až deset procent hlasů. Ve srovnání s minulým lednovým průzkumem agentury Kantar přišlo o 4,5 procenta.

Opoziční strany, které přicházejí s návrhy řešení, u voličů sílí. Volební model Kantaru navíc ukázal, že pokud by strany kandidovaly samostatně, Piráti by získali více procent než ANO. Koalice Pirátů se STAN si ve srovnání s předchozím průzkumem polepšila o 4,5 procentního bodu. Piráti by poprvé ve volebním modelu Kantaru ve volbách zvítězili i jako samostatná strana.

Na účast v Babišově vládě i nadále doplácí sociální demokracie, která by získala 4,5 procenta hlasů. ČSSD neuspěla v žádných volbách v posledních letech. Na hraně vstupu do poslanecké sněmovny je také KSČM, ta má v průzkumu Kantaru 5,5 procenta. SPD by získala 11 procent hlasů.

Podpora nejsilnějšího vládního subjektu klesla od posledního průzkumu o více než 4 procenta. V lednovém volebním modelu agentury Kantar mělo ANO 26,5 procenta. 

Růst podpory koalice Pirátů a STAN je podle analytika Kantaru Ondřeje Ryboně způsobený příchodem voličů od hnutí ANO. Voliči Starostů navíc stále více akceptují předvolební spolupráci s Piráty, dodal Ryboň.

Pro nejnovější volební model se sbírala data od půlky února do 5. března, tedy částečně pokrývají dobu, kdy vláda vyhlásila nová přísnější opatření včetně omezení pohybu mezi okresy nebo kompletní uzavření škol. Nové restrikce v Česku platí od 1. března.

S použitím servisu ČTK

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]