Trest pro agresora a bezpečnostní záruky, Zelenskyj představil mírovou nabídku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President Of Ukraine / Wikimedia Commons / Public Domain)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President Of Ukraine / Wikimedia Commons / Public Domain

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina na Valném shromáždění OSN nabídla svůj „vzorec pro mír, svou cestu ke stabilizaci mezinárodních vztahů“ a k ukončení války na Ukrajině.

„Ukrajina navrhla na Valném shromáždění mírovou formuli, svůj způsob stabilizace mezinárodních vztahů. A svět na to rozhodně slyšel. Reakce na můj projev na Valném shromáždění byla vcelku pozitivní,“ řekl ve svém poselství ukrajinský prezident.

Podle něj chtěly různé země slyšet podrobnosti, specifika, jak obnovit mír, jak ukončit válku a Ukrajina svoje jasné, logické, spravedlivé a realistické řešení sdělila.

Navrhovaný vzorec má pět bodů, které je nutno splnit. Prvním je potrestání agresora. Druhým je ochrana života, tedy veškerá nezbytná pomoc Ukrajině při její obraně. Třetím je obnovení bezpečnosti a územní celistvosti. Čtvrtým jsou bezpečnostní záruky. Pátým je odhodlání světové většiny dosáhnout toho všeho společně s Ukrajinou.

„Rusko zase předvedlo falešné výmluvy, stížnosti a neustálou lživou propagandu, která svět už dávno unavuje, ale ruští představitelé ji stále opakují,“ dodal Volodymyr Zelenskyj, který také poděkoval „všem státním vůdcům, všem politikům, veřejným činitelům, kulturním a podnikatelským vůdcům“, kteří tento týden na Valném shromáždění a na všech akcích v USA vyjádřili podporu Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články