Trest za vraždu civilisty. První ruský voják stanul před soudem v Kyjevě

Policisté pohřbívají oběti ruské agrese na Ukrajině (ČTK/ABACA/Yaghobzadeh Alfred/ABACA)

Policisté pohřbívají oběti ruské agrese na Ukrajině | FOTO: ČTK/ABACA/Yaghobzadeh Alfred/ABACA

V Kyjevě v pátek začal soud s ruským vojákem obviněným ze zabití 62letého civilisty. Jde o první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Jedenadvacetiletý zajatý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin čelí obvinění, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy muže ve vesnici Čupachivka na severovýchodě země.

Ruský voják s oholenými vlasy a oblečený v šedomodré kombinéze je v soudní místnosti umístěný v prosklené buňce. Proces, který sleduje mnoho novinářů, má pro Ukrajinu obrovský symbolický význam, píše agentura Reuters. Vláda v Kyjevě obviňuje Rusko, že se k ukrajinským civilistům chová brutálně. Eviduje více než 10 tisíc možných válečných zločinů, jichž se ruští vojáci od 24. února podle ní dopustili.

(Týdeník FORUM)

Podle ukrajinské generální prokuratury Šišimarin porušil “válečná pravidla” a hrozí mu doživotí. Jde o člena kantemirovské tankové divize z Moskevské oblasti.

Poslední den února údajně ukradl auto, aby společně s dalšími čtyřmi ruskými vojáky prchl poté, co na jejich kolonu zaútočily ukrajinské síly. Dojeli do Čupachivky, kde uviděli neozbrojeného civilistu, který jel na kole a telefonoval. Prokuratura uvádí, že Šišimarin dostal příkaz civilistu zabít, aby ukrajinskou armádu neinformoval o přítomnosti Rusů. Několikrát na muže vystřelil z okénka automobilu, muž zemřel na místě. Okolnosti toho, jak se Šišimarin dostal do zajetí, prokuratura nezveřejnila, neuvedla ani podrobnosti o důkazech, které vedly k jeho obvinění ze spáchání válečných zločinů, píše Reuters. Případ vyšetřovala ukrajinská rozvědka SBU.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články