Třeštíková Babišovi: Proč nemohou menší galerie a muzea dostat šanci?

Radní pro kulturu Prahy Hana Třeštíková (wikimedia commons)

Radní pro kulturu Prahy Hana Třeštíková | FOTO: wikimedia commons

Radní pro kulturu Prahy Hana Třeštíková napsala otevřený dopis předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO). Přístup vlády k muzeím a galeriím považuje Třeštíková za neférový a iracionální. Žádá Babiše, aby tato místa znovu neuzavíral.

„Pane premiére, jsme země s velkou kulturní tradicí. V těžkých obdobích to často byla kultura, co v lidech probouzelo odhodlání překonávat nesnáze. Proto Vás nyní žádám, abyste muzea a galerie nenutil opět se na dlouhé týdny uzavřít návštěvníkům,“ napsala Třeštíková na twitter.

Třeštíková v několika bodech shrnula, proč považuje uzavření muzeí a galerií za iracionální. V dopise vyzdvihla fakt, že jsme nuceni stát dlouhé fronty v nákupních centrech. Babišovi napsala, že „opět zažíváme absurdní situaci, kdy se lidé mohou tísnit ve frontách u pokladny, ale nemohou si v poklidu prohlédnout dlouho připravovanou výstavu“. Přitom by muzea i galerie podle Třeštíkové dokázala zavést taková protiepidemická opatření, která by během návštěvy galerií i muzeí zaručila totožné či bezpečnější podmínky, než jsou například v hobby marketu.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Vláda byla kritizována za to, že uzavírá malé obchody, zatímco velké hypermarkety zůstávají otevřené. Nyní se to samé děje v kultuře. Opakuje se princip „velkým ustoupíme, malé zavřeme,“ píše Třeštíková. „Otevřeni zůstanou jen ti, kteří mají dost vlivu a kontaktů k tomu, aby si vyjednali podmínky pro své fungování,“ vysvětlila a dále dodala: „Jsem ráda, že lidé budou moci zažít kulturu alespoň někde, ale přesto se ptám – je nutné opět zavádět plošná opatření s likvidačním dopadem namísto opatření chytrých? Proč nemohou menší galerie a muzea dostat šanci a při dodržení přísných podmínek zůstat návštěvníkům otevřena? Vždyť kde lze spíše očekávat bezpečné chování než v galeriích a muzeích, kde jsou lidé tak jako tak zvyklí chovat se tiše a ukázněně respektovat rozestupy od dalších návštěvníků?“

„Tisíce a tisíce lidí z celé země připravovaly různé expozice. Další desetitisíce či statisíce by se mohly ve vánočním čase alespoň trochu odreagovat, někam si s rodinou zajít,“ píše radní pro kulturu Prahy. Vánoční čas mohli lidé strávit návštěvou památníku Josefa Lady v Hrusicích nebo se podívat do Třebechovického muzea Betlémů, které Třeštíková zmiňuje. „A samozřejmě do některého z muzeí a galerií, které provozuje hlavní město Praha,“ dodává.

„Pane premiére, Česká republika je země s velkou kulturní tradicí. V těžkých obdobích to často byla právě kultura, co v lidech probouzelo odhodlání překonávat nesnáze,“ píše Třeštíková v posledních řádcích dopisu. „Proto Vás nyní žádám, abyste ty výstavní instituce, které zaručí dodržování přísných hygienických podmínek, nenutil opět se na dlouhé týdny uzavřít návštěvníkům,“ zakončuje Hana Třeštíková svůj dopis předsedovi vlády.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com