Pardubická krajská policie se zabývá trestním oznámením, které podalo ministerstvo práce a sociálních věcí na chemickou firmu Synthesia ze skupiny Agrofert kvůli dotacím z evropského sociálního fondu. ČTK to dnes řekl Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, které případ od června dozoruje. Skupinu Agrofert vložil do svěřenského fondu jeho původní vlastník premiér Andrej Babiš (ANO).
„Postoupili jsme věc na krajské policejní ředitelství do Pardubic za účelem prošetření oznámení,“ uvedl Hochmann. Výsledek prověřování lze podle něj očekávat za několik měsíců. „Každé oznámení se musí prověřit, doba prověřování záleží na rozsahu a složitosti dané věci. V současnosti nelze říci, za jakou dobu bude oznámení prošetřeno a kdy bude vydáno ve věci meritorní rozhodnutí. Lze to očekávat v řádu měsíců,“ dodal Hochmann bez dalších podrobností.
Informace o případu tento týden zazněla i na jednání senátní komise pro objasnění možného střetu zájmů premiéra Babiše. Informaci komisi písemně poskytla náměstkyně MPSV pro evropské fondy Martina Štěpánková. Trestní oznámení podle ní bylo na chemičku podáno letos v červnu pro podezření ze spáchání dotačního podvodu. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Barbora Hanousek Eckhardová na dotaz ČTK uvedla, že MPSV jako poskytovatel dotace podalo na firmu trestní oznámení kvůli pochybnostem, zda byly splněny podmínky pro udělení dotace. Dotaci ve výši téměř dvou milionů korun podle serveru iROZHLAS.cz schválilo MPSV firmě před třemi lety.
Okolnosti, kvůli kterým bylo podáno oznámení na firmu Synthesia, jsou podle médií podobné jako v kauze farmy Čapí hnízdo, v níž byl pro podezření z dotačního podvodu stíhán i Babiš. Synthesia jako velký podnik by neměla na dotaci nárok, a tak angažováním malého zámečnictví se její šance zvýšily. Firma sice díky tomu dotaci získala, ale poté, co na případ upozornila Evropská komise, bylo proplacení dotace zastaveno a ministerstvo podalo trestní oznámení.