Trestní stíhání Babiše i dalších v kauze Čapí hnízdo bylo zastaveno

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání všech obviněných v kauze Čapí hnízdo. Na webu to oznámil vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím. Případem se bude nyní zabývat vrchní státní zástupce Pavel Zeman.

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek znovu pouze zopakoval, že šlo o uměle vytvořenou kauzu s cílem pošpinit hnutí a dostat Andreje Babiše z politiky ven. ,,Když  došlo k mému zastavení v květnu 2018, státní zástupce uvedl, že pokud policie nedodá důkazy, tak trestní stíhání zastaví. To znamená, že Šaroch nezměnil svoje rozhodnutí o sto osmdesát stupňů, ale pouze setrval na svém dřívějším tvrzení.“ Poslanec hnutí nebyl ovšem schopný na dotazy novinářů odpovědět, kdo si dal vlastně za cíl hnutí ANO poškodit.

Podle Jakuba Michálka jde však pouze o další pohádku pro voliče. Opoziční síly podle něj totiž nebyly ty, které žádaly o dotace. ,,Jako jediní máme právní stanovisko, že Čapí hnízdo není nezávislá firma, podpořené rozhodnutím OLAF. Domníváme se, že to bylo účelové,“ řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů a dodal, že se jedná o nejdůležitější kauzu holdingu, protože další možné problémy byly dávno zameteny pod koberec.

Mezi prvními z opozičních řad pak reagoval Vít Rakušan (STAN), který mimo jiné apeloval na Andreje Babiše, aby se zdržel svých předchozích výroků o tom, že ve spravedlnosti bude věřit pouze pokud bude obvinění zproštěn: ,,Respektujeme rozhodnutí státního zastupitelství a jsme rádi, že je konečně v právní rovině jasně a nejde pouze o žádný koncept. Alespoň jsme se vrátili do rovin normálního fungování státního zastupitelství,“ řekl poslanec a dodal: ,,Nechceme spekulovat, jestli zde byl nějaký zásah státního zástupce, ale doufáme, že má státní zastupitelství relevantní argumenty, proč bylo změněno původní rozhodnutí. Žijeme v právním státě, ale podobné prohlášení premiéra nebo změna na postu ministra spravedlnosti, zanechávají po celé kauze hořkou pachuť.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný se pak nechal slyšet, že se bude zajímat také hlavně o zdůvodnění, ale jakékoliv zpochybňování rozhodnutí státního zastupitelství by považoval za velmi nebezpečný precedent. Jako člen mandátového imunitního výrobu pak ovšem zdůraznil, že zproštění obvinění zároveň neznamená, že je zároveň v souladu s etickými principy.

Naopak poslanec ODS Martin Kupka by se raději zdržel jakéhokoliv kategorizování, jestli to bylo či nebylo etické. Občanský demokrat znovu zopakoval, že je celý příběh totiž pro českou veřejnost velmi dobře známý. ,,Nejprve to byla součást koncernu, pak to byla malá farma čerpající dotace a najednou jí zase nebyla. Je to ušmudlané jako celý příběh Andreje Babiše.“

Podle nového zástupce vládního kabinetu Lubomíra Zaorálka to  znamená i výrazné snížení zátěže, kdy kauza posledních několik let fungování vlády značně paralyzovala. Ministr kultury dále uvedl, že nyní nezbývá nic jiného než spoléhat na opodstatněnost rozhodnutí zastupitelství.

Na vyjádření Andreje Babiše se stále čeká. Premiér právě jedná se zdravotními odbory na úřadu vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner