Trestní stíhání Babiše je za hranou, tvrdí Vondrák. Něco mu na tom prý nehraje

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) (ČTK)

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) | FOTO: ČTK

Hejtman Moravskoslezského kraje, poslanec a místopředseda hnutí ANO Ivo Vondrák oznámil, že nebude hlasovat pro vydání expremiéra Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Podle něj na celé věci něco nehraje. Řekl to v rozhovoru v Českém rozhlase Plus.

„Pokud byly orgány činné v trestním řízení přesvědčeny o tom, že se to má dostat k soudu, tak už to tam mělo dávno být. A není to tam. Něco mi tady nehraje,“ prohlásil Vondrák. Podle něj už neplatí argument, že by Andrej Babiš měl jako premiér možnost ovlivňovat orgány činné v trestním řízení.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Fakt, že se celá kauza dále vleče, podle slov Vondráka prý dokazuje, že k ovlivňování nedochází a nedocházelo. „Znám spousty lidí, kteří byli takto vláčeni různými trestními stíháními, pak byli osvobozeni a já si myslím, že teď už to je skutečně za hranou,“ uvedl místopředseda hnutí. „Být leta pod takovým tlakem není podle mého nic příjemného,“ komentoval Vondrák táhnoucí se kauzu.

Babiš píše poslancům

Sněmovna se má vydáním expremiéra k trestnímu stíhání zabývat na aktuálně probíhající schůzi dolní komory, poslanci o tom budou rozhodovat již potřetí. Babiš proto ještě v pondělí všem poslancům rozeslal čtyřstránkový dopis se svým vyjádřením ke kauze Čapí hnízdo. V něm zpochybňuje důvodnost podezření, pro která by měl být policii vydán, a apeluje na zákonodárce, aby jeho vydání důkladně zvážili, informovaly Seznam Zprávy.

Žádost, na jejímž základě ho mají poslanci vydat, v listu označil za zcela nezpůsobilou. Na jejím podkladě podle něj nelze kvalifikovaně posoudit, zda tam uváděná podezření jsou důvodná a průkazná. „Dovoluji si na vás apelovat, abyste žádost o mé vydání neposuzovali toliko jako formální akt v podstatě již aprobovaný minulými usneseními mandátového a imunitního výboru a poslanecké sněmovny, nýbrž abyste zohlednili žádost a její obsah důsledně v kontextu dosavadního průběhu dotčeného trestního řízení,“ napsal Babiš. 

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Poslancům také naznačil, že by mohl vzniknout precedens, který by se mohl dotknout i jich samotných. „Jde o ochranu moci zákonodárné před neodůvodněnými a zcela nesprávnými zásahy moci výkonné cestou zneužití trestního stíhání kohokoliv z nás, stávajících a budoucích poslanců,“ dodal expremiér.

Expremiér vinu odmítá

Vydání Andreje Babiše už v lednu plénu doporučil mandátový a imunitní výbor. Před poslanci vypovídal také dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, na jednání byl pozván i šéf hnutí ANO Babiš. Ten však tehdy na jednání výboru nedorazil, vinu dlouhodobě odmítá.

Kromě šéfa hnutí ANO je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.

Policisté původně uzavřeli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo loni na konci května a Babiše i Nagyovou navrhli obžalovat. Státní zástupce Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího. V loňských říjnových volbách byl však Babiš znovu zvolen poslancem a získal tak imunitu. Šaroch proto v první polovině listopadu požádal novou sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno jedenáct lidí včetně členů Babišovy rodiny nebo někdejšího prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, jenž je nyní prvním místopředsedou sněmovního klubu ANO. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články