Po třetí dávce vakcíny společnosti Pfizer proti nemoci covid-19 se imunita příjemců zvýší téměř desetinásobně ve srovnání s těmi, kteří dostali pouze dvě dávky vakcíny. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnili izraelští vědci v časopise New England Journal of Medicine.
„Míra potvrzených infekcí byla více než desetkrát nižší u osob, které dostaly očkovací látku, ve srovnání s osobami, které ji nedostaly. Míra závažných infekcí byla devatenáctkrát nižší,“ píše The Jerusalem Post.
„Závěr byl zveřejněn právě v době, kdy má americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv projednávat dřívější rozhodnutí prezidenta Joea Bidena následovat Izrael a podávat posilovací očkování všem občanům, kteří mají nárok na očkování. Amerika již poskytuje třetí dávky lidem s oslabenou imunitou. Biden a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí oznámili 18. srpna, asi dva a půl týdne poté, co Izrael zpřístupnil posilovací injekce dospělým starším 60 let, plán na nabídky posilovací injekce v týdnu od 20. září. Izrael se rozhodl na základě výzkumu, který ukázal, že imunita vyvolaná očkováním silně slábne přibližně pět měsíců po druhém očkování.“
Koncem srpna Izrael zahájil očkování pro všechny osoby starší 12 let. Třetí injekci dosud dostaly téměř tři miliony Izraelců. V zemi se i nadále objevuje v průměru 10 000 nových případů denně. Neočkované osoby však tvoří 65 % všech závažných infekcí v zemi a přibližně 90 procent všech osob, které jsou napojeny na přístroje pro mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO).
Někteří odborníci byli dosud opatrní. Tak třeba v pondělí byla v odborném lékařském časopise Lancet zveřejněna stať mezinárodní skupiny odborníků na očkování, která se vyslovila proti poskytování třetích dávek široké populaci. Podle nich nedávné studie ukazují, že vakcína nadále poskytuje silnou ochranu proti viru, včetně varianty delta. Doporučují tedy vyčkat, aby měli výrobci vakcíny čas upravit vakcínu tak, aby odpovídala specifickým nebo novým variantám koronaviru, a ne pouze poskytnout další dávku původní verze.
Jak izraleský výzkum probíhal? „Výzkumný tým rozdělil více než milion způsobilých Izraelců starších 60 let do dvou skupin: na ty, kteří se nechali očkovat posilovací vakcínou, a na ty, kteří se nenechali. Členství v obou skupinách bylo ‚dynamické‘; jedinci, kteří nejprve patřili do skupiny bez posilovací dávky, ji opustili a 12 dní po podání posilovací dávky se připojili ke skupině s posilovací dávkou. Celkově bylo v kohortě bez přeočkování hlášeno 4 439 nových potvrzených případů covidu-19 a 294 případů závažných onemocnění, zatímco v kohortě s přeočkováním bylo hlášeno pouze 934 nových případů a 29 těžce nemocných osob,“ píše The Jerusalem Post.
„Dvanáct a více dní po podání posilovací dávky byla míra potvrzených infekcí a případů závažných onemocnění v booster kohortě více než desetkrát nižší než v kohortě bez boosteru,“ vysvětluje se ve sdělení ke studii. „Další konzervativnější analýza, která měla za cíl neutralizovat možné rozdíly v chování mezi oběma kohortami, ukázala, že v kohortě s boosterem byla míra potvrzených infekcí přibližně pětkrát nižší.“
Vědci v článku v časopise nicméně upozornili, že „z hlediska reálné účinnosti zůstává míra takového účinku nejasná“.