Třetí nahrávka ukazuje na jasný trestný čin. Babiš by měl rezignovat a odejít z politiky

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Třetí nahrávka, kterou publikovala anonymní twitterová skupina Julius Šuman, je zatím nejzávažnější. Babiš sice na ní výrazně mluví až k závěru a spíše poslouchá redaktora MF DNES Marka Přibila, který mu předkládá kompromitující materiály na Babišovy politické protivníky. Ale důsledky zaznamenané situace jsou zatím nejzávažnější.

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš si nechává od svého zaměstnance-novináře předkládat výslechy z policejního vyšetřování, tzv. živé vyšetřovací spisy. Předání takových spisů a neoprávněná manipulace s nimi je trestným činem. Takový trestný čin musel spáchat ten, kdo spisy z policie vynesl, tedy buď policista, nebo státní zástupce. Trestněprávní odpovědnost má však nepochybně i redaktor Přibil a také sám Andrej Babiš, který musel vědět, že spis se k němu dostává na základě trestné činnosti, a tudíž měl okamžitě oznamovací povinnost. Jestliže to neoznámil policii, je zřejmé, že sbírá takové materiály pro jejich další použití. Kupříkladu, jak sám říká, by se informace v nich obsažené mohly zveřejnit v příhodnou dobu. Třeba před sjezdem ČSSD.

Zneužité vyšetřovací spisy pocházejí podle nahrávky zřejmě ještě ze zrušeného útvaru ÚOOZ, kde působil Robert Šlachta. Babiš na konci nahrávky zaperlí, když Přibil spekuluje nad tím, že by Šlachta mohl být v budoucnu ministrem. Zřejmě ministrem vnitra v budoucí Babišově vládě. Babiš na to poznamená, že Šlachta mu vzkázal, že by chtěl být spíše policejním prezidentem.

Neboli: Náš románový hrdina Robert Šlachta, který se „nebojí vyšetřovat i politiky“, škemrá u Andreje Babiše o místo policejního prezidenta. Tím se dobře ukazuje, jak to mezi nimi v minulosti bylo.

Nahrávky nejsou jistě optimální metodou nápravy naší kritické situace. Twitterová skupina Julius Šuman, která si půjčila ke své akci jméno Babišova řídícího důstojníka z StB, ovšem dokázala, že Babiš ohrožuje demokratický systém i samotný právní stát. Copak po něčem takovém může být Babiš předsedou vlády a kontrolovat bezpečnostní složky v naší zemi?

Babiš musí ihned rezignovat a odejít navždy z politiky. Už včera bylo pozdě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]