Třetina mrtvých s indickou mutací v Británii byla plně očkována

Vakcína AstraZeneca (profimedia.cz)

Vakcína AstraZeneca | FOTO: profimedia.cz

Studie ve Velké Británii poukázala na nepříjemný fakt. Ze 42 lidí, kteří na nákazu indickou (delta) mutací zemřeli za poslední měsíc, jich třetina měla dokončené očkování. Plánovaný „freedom day, tedy den svobody, který měl uvolnit všechna stávající opatření, se tedy bude pravděpodobně muset odložit až o několik týdnů. O datech informoval server Daily Mail.

Mutace delta je v zemi aktuálně zodpovědná za 90 % nákaz virem. Vytlačila do té doby dominující britskou (alfa) mutaci. Uvádí se, že delta je oproti alfě až o 64 % nakažlivější v rámci domácnosti, o 40 % potom ve venkovním prostředí.

Podle vědců Velká Británie možná stojí před třetí vlnou covidu. Analýza Sunday Telegraphu například uvádí, že při současném tempu by v půlce července mohlo v zemi přibývat 80 tisíc nakažených denně, tedy nejvíce od začátku pandemie.

Studie zaměřená na zemřelé na delta mutaci viru ukázala zajímavá data. Ze 42 obětí jich bylo 12 plně naočkovaných, u 7 uplynulo více než 21 dnů od podání první dávky a zbylých 23 nebylo očkováno vůbec. Úřad Public Health England uvádí, že účinnost vakcín proti variantě delta je 33 % po první dávce a 81 % po druhé.

Stejný úřad říká, že účinnost vakcíny AstraZeneca po dvou dávkách není úplně jistá. Na důkazy o její účinnosti proti variantě delta se stále čeká. Je to zároveň v Británii nejvíce používaná vakcína, protože se v zemi i vyrábí. Tvoří 70 % všech použitých očkovacích dávek v zemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články