Kreml se dočkal nemilého překvapení. Ruská média šíří zprávu o mizerné životní úrovni v Rusku a vycházejí při tom z oficiálních údajů. Že by zrovna státní statistický úřad mohl odhalit rozsáhlou chudobu v Rusku a tím vrhnout stín na politiku Vladimira Putina, to představitelé režimu zjevně nepředpokládali.
Federální služba státní statistiky Rosstat uveřejnila aktuální informaci, podle níž tři čtvrtiny ruského obyvatelstva mají potíže nakoupit základní věci. Třetina rodin si nemůže dovolit druhý pár bot a polovina rodin nemá ani na týdenní dovolenou mimo domov.
Kremlu se údaje Rosstatu, o nichž referovaly servery Gazeta.ru, Govorit Moskva.ru a další, nezdají věrohodné. Mluvčího Dimitrije Peskova udivila zejména informace o botách a úřadu se ptal, jak na něco takového vůbec přišel. Rosstat Peskova ujistil, že studie vychází z průzkumu, který patří k nejreprezentativnějším a nejhlubším v Rusku. Šéf výboru pro sociální politiku ruské horní parlamentní komory Valerij Rjazanskij ovšem po léta prováděný průzkum v rozhlasové stanici Govorit Moskva odmítl s tím, že na botách se špatná ekonomická situace domácností demonstrovat nedá. Potíž vidí v tom, že lidé svou situaci příliš porovnávají se standardy hvězd, jak je vídají v televizi, a pak jsou zklamaní. „Je potřeba používat zdravý rozum,“ vzkázal Rjazanskij národu.
Spolupracovníci Rosstatu se loni v září dotazovali na životní úroveň celkem 60.000 domácností, kde hovořili s každým ze členů rodiny. Úředníci připustili, že odpovědi jsou subjektivní a odrážejí „představu dotazovaných o přiměřené životní úrovni“.
Ze šetření vyplynula podle statistiků i ta nepříjemná zpráva, že počet rodin, které si každý rok nemohou dovolit pořídit dva páry bot, vzrostl z 50 procent v roce 2016 na více než 60 procent. Ekonom Michail Chasin výsledky aktuálního šetření potvrdil ve vysílání opoziční rozhlasové stanice Echo Moskvy. „Je to výsledek hospodářské politiky vlády za posledních 6 let,“ upřesnil Chasin. Tomu podle něj odpovídá i téměř stejně dlouho přetrvávající pokles reálných příjmů. „Dospělo to už tak daleko, že třetina obyvatelstva žije v naprosté bídě,“ uzavřel Chasin.
Výsledek aktuálního šetření Rosstatu je jen další doklad zhoršování ekonomické situace v Rusku. Jak redakci Forum24 řekl historik Alexej Kelin, Kremlu pomalu zvoní hrana, neboť v Rusku momentálně vítězí „lednička nad televizorem“ – lidem už nejde o pěkné spotřební zboží, ale o to, aby měli co jíst.
Putin na svém každoročním únorovém vystoupení slíbil lepší životní úroveň, zatím pro to ale mnoho neudělal, a tak jedinou jistotou řadového Rusa zůstává nedávno zvýšená věková hranice odchodu do důchodu a zvýšená sazba DPH z 18 na 20 procent.