Stovky drobných prodejců po celé zemi vyrážejí na tradiční trhy. Nabízejí ředkvičky, sazenice rajčat, kedlubny, květiny a další jarní sortiment prodávaný po několika korunách. Pro většinu trhovců jde o přivýdělek a příjemné sobotní dopoledne.

Ne vždy to tak poslední dobou je. Čím dál častější jsou kontroly prodejců. Například minulou sobotu na trh v Rosicích na Chrudimsku přišli i kontroloři z celní a finanční správy a provedli několik kontrolních nákupů. Úředníci uskutečnili 17 kontrolních nákupů, čímž chtěli zmonitorovat stánky s maloobchodem a zkontrolovat dodržování zákona o elektronické evidenci tržeb. V areálu se nacházelo asi sto stánků, a to převážně s prodejem sadby a potravin. Zástupci Finančního úřadu Pardubice na rosické tržnici nakoupili třináctkrát. Sedm prodejců si od nich vysloužilo pokutu přesahující 34 tisíc korun. Jednoho z nich čeká správní řízení. Pardubičtí celníci prověřili čtyři trhovce a u všech zjistili porušení zákona. Tři prodejci dostali pokutu, celkem jde o 12 tisíc korun, zbývající delikt míří do správního řízení, přibližuje výsledky této kontroly Denik.cz.

Pokuty prodejci dostali za to, že tržbu nezadali nebo zadali chybně do systému EET. Všichni do systému Andreje Babiše ale byli registrováni. Právě trhy postihla elektronická evidence tržeb zásadně. EET komplikuje trhy pro prodejce i zákazníky. Stačí, aby trhovec nezadal do EET prodaný svazek ředkviček za sedm korun, a už může vyfasovat pokutu několik tisíc korun. Oněch sedm korun musí registrovat, musí počkat, až mu přijde potvrzovací kód z finančáku, musí vytisknout účtenku a předat ji. Fronta nefronta. I když zákazník řekne, že účtenku nechce. Realita je bohužel taková, že ten, kdo řekne, že účtenku nechce, může být celník v civilu nebo kontrolor z finanční správy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora