Tři doporučení autorům Několika vět 2017

Ilustrační foto (Pravý břeh)

Ilustrační foto | FOTO: Pravý břeh

Máme tu další výzvu k morální obrodě české politiky.

Protože jsem mezi autory a příznivci výzvy Několik vět 2017 nalezl známé tváře polistopadové politiky, z nichž někteří vystřídali i několik stran a politických hnutí a jejichž jména lze nalézt pod desítkami obdobných petic, rozhodl jsem se napsat tři doporučení, kterých by se tyto osobnosti už jednou provždy mohly držet, pokud se rozhodnou sepsat další výzvu (což zřejmě nebude dlouho trvat).

Tyto moje rady lze vztáhnout na celou řadu obdobných textů z minulosti, což samozřejmě nemá jiný význam než upozornit na to, že politizující výzvy tohoto druhu zaplevelují český veřejný prostor již dlouhou dobu.

  1. Buďte konkrétní, přesní a věcní! V politice není možné vystačit si s povšechnými frázemi. Vaše analýzy budou všeobecné a vágní, pokud nedoložíte svá tvrzení o krizích, v nichž se údajně zmítá naše společnost. Operujete s tezemi, které neopíráte o reálné skutečnosti, nebo je absolutizujete. Jsou to spíše fráze plné emocí. Pokud píšete o „některých médiích“, „některých justičních kauzách“, „pohybech ve společnosti“, „zašlapaných hodnotách“, samotný jazyk vás usvědčuje z povrchnosti.
  2. Buďte spravedliví! Přestaňte s tupou a neproduktivní kritikou standardních politických stran. Není pravda, jak píšete, že se všechny politické strany „nezabývají politikou“ a že „ignorují zásadní evropské změny stejně jako vnitřní politiku“. Není pravda, že se všechny „uzavřely ve světě kšeftování s mocí“ a „nepojmenovávají realitu“. Realitu nejste schopni pojmenovat vy, když neuznáváte, že oslabené politické strany jsou součástí občanské společnosti, a to součástí podstatnou, a proto potřebují i naši ochranu a pomoc, nikoli pouze zničující a neodpovědnou kritiku.
  3. Buďte důvěryhodní! Vaše věty zní nevěrohodně. Ukrýváte se za jakási povšechná provolání, která mají vyvolat dojem, že jde o obecnou starost o věci veřejné, která podle vás v naší zemi údajně neexistuje (a kterou vy naopak garantujete). Konečně si uvědomte, že vystupujete v roli morálních proroků, na niž nemá řada z vás nárok. I když opovrhujete politickým stranictvím, někteří z vás jste za politické strany kandidovali či kandidujete. Přiznejte si, že svými deseti body (z nichž některé obsahují stopové prvky pravdy) vyjadřujete sice vágní, ale přesto jistý politický program, který nemá celkovou platnost, ale pouze dílčí, tj. stranickou.

Navíc se domnívám, že jste nevhodně využili název petice z konce osmdesátých let, kterou napsali a podepisovali ti, kteří se pokoušeli o vyjádření postoje k totalitní moci. Jste zcela v jiné situaci, čemuž měl odpovídat i nový název vaší iniciativy. Věta Karla Marxe, že dějiny (revoluce) začínají jako tragédie a končí jako fraška, lze tedy vztáhnout i na váš nejnovější projekt.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]